Cumhurbaskani'ndan Ödül Alarak Birinci Olan Proje Turizmle Tokat'i Kalkindiracak

AK Parti Genel Merkez Proje Yarismasinda 'Belediyelerin Kent Ekonomilerine Katkilari' kategorisinde Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan tarafindan birincilikle ödüllendirilen 'Geçmisi Gelecege Tasiyan Sehir Zile' projesi turizm noktasinda Tokat'a büyük katki vermesi bekleniyor.

 

AK Partili 884 belediye içinde ilçeler kategorisinde 'Geçmisi Gelecege Tasiyan Sehir Zile' projesiyle Türkiye birinciligi ödülü kazanan Zile Belediye Baskani Lütfi Vidinel, ödülünü Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'dan aldi. Proje kapsaminda Tarihi Amasya Caddesi'nde tarihi doku gün isigina çikarilarak 11 mahalle ve 3 bin 600 konak ayaga kalkacak. Proje kapsaminda kale, çarsi, kamusal yapilar ve mahalleler yasanabilir mekanlara dönüstürülüyor. 17 evin cephe giydirme ve çati onarimlari tamamlanarak son halini aldi.

 

Projenin kentsel sit alani içerisinde yer alan diger 3 bin 600 adet konaklarin restore edilmesi için de güzel bir örnek teskil ettigini belirten Baskan Vidinel, "Tarihi ve kültürel zenginligiyle ünlü Zile'miz de turizm sehri olma gayretlerimiz hizla devam etmektedir. Ilçeyi bölge turizmine kazandiriyoruz. Bu asamaya gelmek için büyük emek ve çalismalarimiz oldu. Zor olan süreç, 7 yil süren kentsel sit alani yapma çalismamizla basladi" dedi.

 

Projelerin diger asamalari tamamlandiginda Zile'nin çok farkli bir noktada olacagini kaydeden Vidinel, "Ödül aldigimiz 17 evin sokak sagliklastirmasinin devaminda programa giren 141 evin restorasyon çalismasi, uzun çarsi projelerimiz bizi hedefimize ulastiracaktir. Zile turizme Tokat'in giris kapisidir. Bu kapiyi kapatirsak Tokat kaybeder. Hedef kitlemiz Amasya'dir. Zile - Amasya arasi yolun yapilmasi için gayretle çalisiyoruz. Amasya'dan gelen misafirleri Tokat üzerinden Dogu Karadeniz'e yolcu edecegiz. Çalismalarimiz sonuçlandiginda sadece Zile degil Tokat'ta turizm noktasinda kalkinacaktir. Çalismalarimiz tamamlandiginda sonucunu vatandaslarimiz daha iyi anlayacak" seklinde konustu. https://www.haberler.com/cumhurbaskani-ndan-odul-alarak-birinci-olan-proje-11626579-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA