1 Milyon Amatör Denizciye Ehliyet

SAMSUN’da, Liman Baskanligi tarafindan özel tekne kullanma ehliyeti için 140 kisiye sinav yapildi.

 

Istanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri Isletme Mühendisi Ismail Özgür Özkan, 1 milyon kisiye ehliyet vereceklerini söyledi. 'Samsun’um 1 Gemisi’nde' gerçeklesen egitim programinin ardindan egitmen gemi sörvey uzmani ayni zamanda uzakyol kaptani Yakup Egilmez tarafindan egitim ve sinav yapildi. Sinavin ardindan dereceye girenlere ehliyetlerinin verilecegi bildirildi. Samsun Liman Baskanligi'na atanan Istanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri Isletme Mühendisi Ismail Özgür Özkan ücretsiz olarak verilecek olan Amatör Denizcilik Belgesi hakkinda bilgi verdi.

 

Liman Baskanligi olarak, isteyen vatandaslara ücretsiz olarak Amatör Denizci Belgesi verilmesine yönelik hem egitimin hemde akabinde yapilacak sinavin tamamen ücretsiz olacagini belirten Ismail Özgür Özkan, "Istihdama büyük katki saglayacagina inandigimiz bu projemizde vatandasin cebinden yalnizca 32 TL harç ücreti çikacaktir. Kursu bitirip belgelerini ellerine alana kadar ceplerinden baska bir ücret çikmayacaktir" diye konustu.

 

Daha önce saglik raporu gerekirken, mevzuatta yapilan degisiklikle artik vatandasin araba ehliyeti varsa kendisinden saglik raporu da istenmedigini kaydeden Özkan, sunlari söyledi:  "Ehliyeti olmayan vatandaslarimizin Amatör Denizci Belgesi alabilmeleri için aile hekimlerinden saglik raporu almalari gerekecek. Projeye 2 Ekim 2018 tarihinde Ulastirma ve Altyapi Bakanimiz Mehmet Cahit Turan'in takdimi ile start verildi. Start verilmesinin üzerine egitimcimizi belirlememizin ardindan geçtigimiz hafta ilk kursumuz için basvurularimizi alarak ilk kursumuzu 140 kisilik kontenjanla basladik" 

 


Bakanlik tarafindan baslatilan bu projenin amacinin etrafi denizlerle çevrili Türkiye'de insanlarin denizle daha fazla kucaklasmasinin amaçlandigina isaret eden Özkan, " Denizi olmayan bazi ülkelerde denizci ehliyeti olanlarin sayisinin bizim ülkemizdekinden çok olmasi kabul edilebilir bir durum degil. Türkiye'nin 100'üncü kurulus yil dönümü 2023 yilinda; en az 1 milyon Amatör Denizci Belgesi sahibi vatandasimizin olmasini hedefliyoruz" ifadesinde bulundu. 

 

Belgeyi almanin alt yas sinirinin 14 olduguna deginen Özkan, "Bu belgeyi alan vatandaslar 24 metreye kadar ticari olmamak kaydiyla özel tekne kullanabilmekte. Talep beklenenin üzerinde. Egitmen sayimizi artirmayi planliyoruz. 2 hafta içerisinde 300'ün üzerinde basvuru var. Birinci sinavimizi tamamladik" diyerek ikinci sinav hazirliklarina baslayacaklarini aktardi. http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/samsun/merkez/1-milyon-amator-denizciye-ehliyet-41030512

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA