SAMIF 2018 Samsun Insan Kaynaklari Ve Istihdam Fuari Açildi

Samsun Vali Vekili Ibrahim Avci, ISKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ile birlikte Sehit Ömer Halis Demir Konferans Salonunda Samsun Valiligi himayesinde, Samsun Çalisma ve Is Kurumu Il Müdürlügü tarafindan, Büyüksehir Belediyesi, Ondokuz Mayis Üniversitesi(OMÜ), Milli Egitim Müdürlügü, Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi ile Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odalari Birligi’nin is birliginde düzenlenen 'SAMIF 2018 Samsun Insan Kaynaklari ve Istihdam Fuari’nin açilis törenine katildi.

 

'SAMIF 2018 Samsun Insan Kaynaklari ve Istihdam Fuari’nin açilisi öncesinde Büyük Sehir Belediyesi Halk danslari gösterisi izlendi.  Daha sonra saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasinin ardindan açilis konusmasi yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi Baskan Yardimcisi Kadir Beytekin yaptigi konusmasinda, "Özel sektörde faaliyet gösteren biz is adamlari olarak, hepimiz biliyoruz ki ülkemizin kalkinmasinin temel tasi bizleriz. He türlü kosul ve ortamda daha çok is arzusu içerisinde gece gündüz çaba içerisindeyiz. Göstermis oldugumuz bu gayretin amaci sadece kisisel kazanç elde etmek degil. Ülkemize ve kentimize hizmet etmenin, istihdam saglamanin, bir ailenin geçimine katki verebilmenin yasattigi duygularin tarifi yok. Biz üretirken sadece ekonomiyi büyütmüyoruz. Ayni zamanda sosyal ve kültürel kalkinmaya da büyük destek veriyoruz." dedi.

 


Istihdam fuarlarinin isveren ile is arayanlari bulusturdugunu ifade eden ISKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, "Her yil 30 büyüksehirimizde istihdam fuarlari, diger illerimiz de ise kariyer günleri etkinligi düzenleyerek is gücü piyasasi ile ilgili yakindan tanisma imkani buluyoruz. Istihdam hedeflerine erisebilme adina çalismalarimiza emin adimlarla devam ediyoruz. 2017 yili Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ISKUR olarak en fazla istihdami gerçeklestirdigimiz bir yildi. 1 milyon 57 bin 249 rakamina ulasmistik. Bugün yani 23 Kasim 2018 itibariyle 1 milyon 65 bin istihdam gerçeklestirdik. En basarili oldugumuz yili, bu yilin bitmesine 40 gün kala geçmis durumdayiz. Yilin geri kalanini gece-gündüz durmadan çalisarak bu rakamlari hedeflerimizin üstüne tasimayi amaçliyoruz.

 


2002 yilinda Türkiye'de 24 bin istihdam gerçeklestiren bir ISKUR'dan yilin bitmesine 40 gün kala sadece Samsun'da 23 bin istihdami gerçeklestiren bir kurum olduk. Yani Türkiye’nin bir senede basardigini Samsun 11 ayda basardi. Samsun’u tebrik ediyorum. Türkiye gerek kadin, gerek genç ve gerek istihdam rakamlariyla ortaya koydugu performansiyla is gücüne katilimiyla dünyada ikinci bir örnegi olmayan bir ülkedir. Bu basariyi gerçeklestiren milletimize sonsuz tesekkür ediyoruz. Yilda 4 bin kadin istihdamini gerçeklestiren bir kurumdan Samsun'da 10,5 ayda 8 bin kadin istihdami gerçeklestirerek yine Türkiye’nin bir senede basardigini Samsun 11 ayda basarmistir. Elbette bunu hep birlikte basardik.

 

Bugün çok net bir sekilde sunu ifade etmek istiyorum: ISKUR olarak Türkiye'de is piyasasinin nabzini tutan, piyasanin taleplerini tespit eden isgücü piyasasi arastirmalarimiz açikça ortaya koymaktadir ki birilerinin zannettigi veya degerlendirdigi gibi degil; Türkiye'de adami olana degil vasfi ve niteligi olanlara is imkânlari, çalisma ortamlari söz konusudur. Is gücü piyasasinda yer almak isteyen kardeslerimize açikça söylüyoruz ISKUR'la isbirligi içerisinde olsunlar. Is gücü piyasasinin aradigi nitelikler için meslek kurslarimizdan, is basi egitim programlarimizdan istifade ederek vasif kazansinlar. Torpili olana degil; meslegi, vasfi, niteligi olana Türkiye'de is var." dedi. Samsun Vali Vekili Avci'nin yaptigi konusmasinda, “Öncelikle tüm katilimcilarimizi sevgi ve saygi ile selamliyor, hepinize hos geldiniz diyorum. Sayin Valimiz il disinda olmasi nedeniyle aranizda bulunamadilar. Kendilerinin selam ve basari dileklerini sizlerle paylasmak istiyorum. 

 

Degerli katilimcilar, çagimizda en büyük sorunun issizlik oldugunu hepimiz biliyoruz. Istihdam ne dünün, ne bugünün, ne de gelecegimizin sorunudur. Bu bundan sonra da daima olacak olan bir sorun.  Bizde oldugu gibi dünyada da var olan evrensel bir sorun. Iste bu sorunlari asgariye indirmek insanimizin huzuru, mutlulugu, evine asini, isini temin etmesi anlaminda yapacaklarimiz var.  Bunlari yaparken günlük yasamimizda da karsilasiyoruz. Gelen taleplerden çogu is talepleri.  Bunlari çözme konusunda en büyük destekçimizde Iskur. Zaman, zaman gelen vatandaslarimizi görüsmeler yapmak üzere,  degerlendirmek, yönlendirmek, isçi ve isverenimizi bulusturmak üzere, is ve meslek danismanlarimiza yönlendiriyoruz. Ama bunlari asgariye indirmenin yolu; gençlerimizi hayata hazirlarken, mesleki egitim basta olmak üzere hayata hazir hale getirmemiz gerekiyor.  Üniversite bünyesinde bu hazirligin devam etmesi lazim. Biz de yakin tarihe kadar bu konudaki gelismeler, ögrenci üniversiteyi bitirip diplomayi alir ondan sonra is derdi baslar. Bu süreçten sonra ise yerlesmesi uzun bir zaman alir yilginliklar, bikkinliklar, kirginliklar uzun bir süre devam eder.  Günümüzde teknolojinin de gelismesiyle artik bunu hayatin içerisinde yapmamiz lazim, bunu da yapacak olan iste bu çalismalardir.

 


Yil 2010-2011 Adana'da bu toplantilari yaptigimizda hakikaten is ve istihdam bulusmasi basligi altinda yapilirdi. O zaman konu daha yeni bir konuydu, nazimiz geçen çevremizdeki is sahiplerine rica ederdik gelin bir stantta yer alin bunu yapalim derdik. Üniversitede katki koyar, birkaç bölümden ögrenci gönderirdi. Bir iki gün de 20-25 masada biz bu isi gerçeklestirirdik.  Ama bugüne geldigimizde görüyoruz ki Is ve Istihdam Fuarlari'nin deneyimleri sonucunda artik Türkiye'de arzu ettigimiz noktayi yakalamis durumdayiz.  Burasi isverenlerimiz ve gençlerimiz içinde yeni bir ortam.  Sonuçta diyoruz ki dogru yerdesiniz, niye dogru yerdesiniz;  kariyer anlaminda,  is firsatlari anlaminda, seminer staj anlaminda gençlerimiz buralarda görüs alisverisinde bulunacaklar, kendi gelecekleri ile ilgili planlamalarini,  aksamin gündüzün muhasebesini yapacaklar ve kendilerine bir yol haritasi çizecekler. Bu yol haritasini çizerken de üniversitelerimize, koordinasyonun saglanmasi anlaminda valilik olarak bize, ajanslarimiza ve KOSGEB gibi paydaslar ile beraber ticaret odamizla birlikte biz bu gençlerimizin istikbalini hazirlayacagiz. 

 

Ben bu fuarin hazirlanmasina katki sunan, emek veren, standi ile burada yer alan sanayicilerimize, isletmelerimize, tüm paydaslarimiza ve siz degerli konuklara bu anlamli günümüze destek verdiginiz için tesekkür ediyor, bu fuarimizin Samsunumuza, ülkemize hayirli olmasini diliyor, hepinizi saygi ile selamliyorum.” dedi. Konusmalarin ardindan Samsun Çalisma ve Is Kurumu Il Müdürlügü tarafindan bu yil yedincisi düzenlenen 'SAMIF 2018 Samsun Insan Kaynaklari ve Istihdam Fuari’nin açilisi, Vali Vekili Ibrahim Avci, ISKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve diger protokol üyeleri tarafindan gerçeklestirildi. Açilisin ardindan protokol üyeleri Sehit Ömer Halis Demir konferans salonunda kurulu bulunan katilimci firmalarin tanitim stantlarini gezerek, firmalar hakkinda bilgi aldi. 'SAMIF 2018 Samsun Insan Kaynaklari ve Istihdam Fuari’nin açilis törenine ayrica, Atakum Kaymakami Namik Kemal Nazli, Il Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çalisma ve Is Kurumu Il Müdürü Hasim Meydan, SGK Il Müdürü Ünal Kaya, Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Il Müdürü Tekin Balci, Il Milli Egitim Müdürü Coskun Esen, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Ilçe belediye baskanlari, kamu kurum ve kuruluslarinin yetkilileri, sivil toplum kuruluslarinin temsilcileri, ögrenciler ile çok sayida davetli katildi. http://www.gazetenizolsun.com/ekonomi/samif-2018-samsun-insan-kaynaklari-ve-istihdam-fuari-acildi-h28749.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA