Gölardi, Kus Gözlemcilerine Açilacak

SAMSUN'un Terme ilçesinde, UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesi’ndeki Kizilirmak Deltasi Kus Cenneti’nden sonra endemik bitki türleri ile dikkati çeken Gölardi bölgesi, kus gözlemcilerine kapilarini açacak.

 

1999 yilinda Kabali Köyü ile birleserek belde olan ve 'Bütün Sehir' yasasi ile mahalle statüsü kazanan Samsun’un Terme ilçesi Gölyazi Mahallesi, dogal güzellikleri ile büyülüyor. UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesi’ndeki Kizilirmak Deltasi Kus Cenneti’nden sonra, kentin en dogal alanlarindan biri durumundaki Gölardi bölgesinin ‘Tabiat Parki’ ilan edildigini hatirlatan Terme Belediye Baskani Senol Kul, burayi tüm dünyaya tanitmak için çalisma yürüttüklerini söyledi. Gölardi bölgesinde Kus Gözlem Evi açmayi planladiklarini belirten Kul, daha sonraki süreçte de bölgenin kapilarini kus gözlemcilerine açacaklarini duyurdu.

 

Ilçenin dogal güzelliklerinin turizm potansiyeli açisinda önemli bir yere sahip oldugunu kaydeden Kul, “Ilçemiz dogal güzellikleri ve turizm potansiyeli ile öne çikan bir bölge durumundadir. Terme geçmisi ile de tarihe isik tutmaktadir. Tüm dünyaca bilinen Amazonlar’in yasadigi bölge olan ilçemiz, dogal güzellikleri ile görenleri büyülüyor. Bu anlamda öne çikan Gölyazi Mahallemizin ilçemiz için önemi büyüktür. Su basar ormanlari, endemik bitki türleri, 243 çesit kus türü, kumsallari ve diger dogal güzellikleri ile insanlari adeta büyüleyen Gölyazi Gölardi bölgemizde ciddi çalismalar planliyoruz” dedi.

 

Bölgenin bitki örtüsü, yaban hayat özelligi ve manzara güzellikleri ile tabiat parki potansiyeline fazlasi ile sahip oldugunu da aktaran Kul, “563 hektarlik alani 'Amazon Tabiat Parki’ ilan edilen Gölardi bölgemizde, Büyüksehir belediyemizin kus gözlem evi çalismalarimiz sürüyor. Bu alanda bizlerde çalismalar ve projeler planliyoruz. Burada hayata geçirecegimiz projemizin ardindan, bölgemizin kapilarini kus gözlemcilerimize açacagiz. Fotografçilarimizin, ilçemizin yani dogal güzelliklerimizin tanitimina katki saglayacagini düsünüyoruz. Önümüzdeki süreçte turizme kazandirmayi hedefledigimiz bölgemizin, basta ilçemizin ve sonra Samsun’unumuzun tanitimi için ciddi rol oynayacagini düsünüyoruz” diye konustu. http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/samsun/terme/golardi-kus-gozlemcilerine-acilacak-41029455

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA