Samsun Olgunlasma Enstitüsünün Yillik Cirosu 2 Milyon Lira

Samsun’da 1912 yilinda yapimi tamamlanan tarihi binada 24 ögretmen 56 usta ögreticisiyle birçok alanda kendi üretimini yapan Samsun Olgunlasma Enstitüsü son 4 yildir yillik 2 milyon lira ciro yapiyor.

 

1908 yilinda yapimina baslanan ve 1912 yilinda tamamlanarak Samsun Sultanisi olarak faaliyete geçen, daha sonraki süreçlerde ise Yetimler Mektebi, askeri hastane ve okul olarak hizmet veren tarihi binada simdilerde ise gerçeklestirilen restorasyonun ardindan Samsun Olgunlasma Enstitüsü birçok alanda üretim yaparak hizmet veriyor.

 

Enstitü hakkinda bilgiler veren Samsun Olgunlasma Enstitüsü Müdürü Fatma Arslan, 6 aylik bir restorasyonun ardindan tarihi binaya 3 ay önce tasindiklarini söyledi. Enstitü müzesinde 290 parça antika bulundugunu kaydeden Arslan, “Özellikle nakis örtülerimiz, el dokumasi ürünlerimiz var. Kilimlerimiz var. Bunun yani sira tarihi dokusu olan birçok ürün var. Samsun Olgunlasma Enstitüsü Türkiye’nin 4. enstitüsü. Yaklasik 60 yila varan bir mazisi var. Bu hafta sonu Saray Bosna’ya giderek ülkemizin kültürünü, geleneksel giyim kusamini ve sanatini tanitacagiz. Saray Bosna Büyükelçimizin de katilacagi bir etkinlik düzenleyecegiz. Bunun haricinde Kuveyt, Rusya, Kazakistan’da enstitümüzün yapmis olduklari tasarimlarla ülkemizi tanitma sansina sahip olduk” diye konustu.

 

Binanin onariminda Il Milli Egitim Müdürlügünün yani sira ekip arkadaslarinin yapmis oldugu üretimlerde kazanilan döner sermaye gelirlerinin de kullanilarak yapildigini aktaran Arslan, "Kendi binamiz kendimiz yaptik diyebilirim. Donanimlarimiz gayet iyi. Ülkenin en iyi enstitülerinden birisi olduk. 2011 yilinda buraya geldigimde yillik 37 bin lira ciro vardi. Daha sonra 150 bin lira oldu. Son 4 yildir ise ciromuz yillik 2 milyon lira. Hedefimiz çok daha büyük. 24 ögretmen, 56 usta ögreticimiz ile el sanatlari, giyim, seramik, cam, kuyumculuk, yiyecek içecek alanlarinda üretim yapiyoruz. Özellikle geleneksel mutfaga önem veriyoruz. Hatta yöresel yemek kitabimizi çikarmayi da hedefliyoruz” seklinde konustu. http://www.milliyet.com.tr/samsun-olgunlasma-enstitusunun-yillik-samsun-yerelhaber-3172815/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA