Yabacioglu, “RES 25 yil Çorum’a hizmet verecek”

Çorum Belediyesi’nin Ladik’te bulunan Rüzgar Enerji Santralini kurulumun gerçeklestiren firma LEITWIND Ceo Davide Albani Belediye Baskan Yardimcisi Ahmet Yabacioglu’nu ziyaret etti.

 

Çorum’a önemli bir yatirim yaptiklarini ve bu yatirim sayesinde Türkiye ile olan iliskilerini güçlendirdiklerini belirten LEITWIND Ceo Davide Albani, 12 yil boyunca Çorum’a ve Çorumluya hizmet etmenin kendilerini mutlu edecegini ifade etti. Albani “Türkiye pazarina girmek ve burada çalismalar yapmak bizim için oldukça heyecan verici. Italya’da ve birçok Avrupa ülkesinde yüksek kalitemiz, yakin müsteri destegimiz, en zorlu gereksinimlerle bile uyusan özellestirilmis ürünlerimiz sayesinde pazarda önemli bir marka yarattik ve kabiliyetimizi ve deneyimimizi Türk yatirimcilara da sunmak istiyoruz” dedi.

 

Belediye Baskan Yardimcisi Ahmet Yabacioglu ise LEITWIND Ceo Davide Albani’ye göstermis oldugu yakin ilgi nedeni ile tesekkür etti. Türkiye’de elektrik enerjisinin üretiminde rüzgâr enerjisinin payi fazla olmadigini ifade eden Yabacioglu, “Devletimizin 2023 yilindaki rüzgâr enerjisinden elde ettigi enerjiyi 20 bin MegaWatt’lik bir kapasiteye yükseltme hedefi var. Kurmus oldugumuz rüzgar enerji santrali ile bu hedefe katki sagliyoruz. Belediyemizin bu yatirimiyla ülkemizde üretilen yenilenebilir enerjisi miktari artiyor. Bu amaçla meclis üyelerimiz ve basin mensuplarimizla birlikte Samsun ilimize bagli Ladik Ilçemizde kurdugumuz ve kendi enerjimizi ürettigimiz 4 rüzgar türbinini yerinde inceledik. 4 rüzgâr türbini aylik, 8 bin hanenin kullandigi enerjiyi üretiyor. Belediyemizin elektrik giderlerinin yarisini Rüzgâr Enerji Santralinde ürettigimiz enerjiden karsiliyoruz. Ihaleyi alan yüklenici firma türbinlerin yapimiyla birlikte 2 yil garanti verdi. Diger yandan türbinlerin bakim ve onarimini da 12 yil devam ettirecek. Bu yüzden 25 yil 4 rüzgar türbininden enerji üretmeye devam edecegiz. Santrale yaptigimiz 32 Milyon liralik yatirim 6 yil içerisinde kendini amorti edecek. Insallah ilerleyen dönemlerde günes enerjisiyle ilgili yapacagimiz projelerle, kati atik tesisimizden elde ettigimiz enerji ile kendi enerjimizin tamamini kendimiz üretecegiz” dedi.

 

Yabacioglu günün anisina LEITWIND Ceo Davide Albani’ye hediye takdim etti. https://leblebi.tv/yabacioglu-res-25-yil-coruma-hizmet-verecek/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA