Yesilirmak Havzasi Illerinden 14 Ülkeye Tanitim Atagi

Yesilirmak Havzasi Kalkinma Birligi (YHKB), bölgenin turizm potansiyelinin tanitilmasi ve bilinirliginin saglanmasi amaciyla Amerika Birlesik Devletleri, Hindistan, Kuveyt, Rusya ile Malezya’nin da aralarinda oldugu 14 ülkeden turizmcileri Amasya, Çorum, Samsun, Tokat’ta konuk etti.

 

4 ildeki turizm yöneticilerinin öncülügünde sektör temsilcileriyle de bulusan konuk turizmcilere bölgenin turizm potansiyeli ve gelismekte olan altyapisina iliskin detayli bilgiler aktarildi.

 

Bölgedeki kültürel miras, arkeolojik ve dogal sit alanlari ile yemek kültürü hakkinda genis bilgi edinen konuklarindan olumlu dönüsler aldiklarini belirten YHKB Müdürü Yasemin Çoban, “Özellikle Hindistan merkezli turizm acentelerinin Bollywood filmleri için yeni çekim mekanlari ile Hint dügünü organizasyonlari için yeni destinasyon arayislari içerisinde olduklari anlatildi. Bu bakimdan film çekimleri için bölgemizde bulunan tarihi mekanlar ile kaleler önerildi. Dügünler için ise bölgemizdeki otellerin yeterli kapasiteye sahip olduklarina isaret ettik” dedi.

 

YHKB Baskani Amasya Valisi Dr. Osman Varol da, ulusal ve uluslararasi fuarlara katilimin yani sira turizm sezonu hazirliklari öncesi davet edilen turizmcilere yönelik tanitim çalismalarina büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Amasya’ya gelen turist sayisinin her geçen yil artmasina dikkat çeken Vali Varol, bu potansiyelden hareketle planladiklari bölgesel destinasyon çalismasiyla 4 ilin turizmde birlikte hareket etmesini saglayip konaklama sürelerinin artirmasiyla turizmden daha fazla gelir elde edilmesini hedeflediklerini vurguladi. http://www.milliyet.com.tr/yesilirmak-havzasi-illerinden-14-ulkeye-amasya-yerelhaber-3179069/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA