AMASYA VE TOKAT ORTAK KULLANIM MERKEZLERI'NE ZIYARET

Dogu Anadolu Kalkinma Ajansi (DAKA) faydalanicisi oldugu TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren isletmelerin kullanabilecegi Ortak Kullanim Atölyeleri (ORTKA) Projesi kapsaminda, iyi örnekler üzerine yapilan saha ziyaretlerinden ikisini TR83 Bölgesi illerinden Amasya ve Tokat Ortak Kullanim Merkezleri’ne düzenledi.

 

26-27 Kasim 2018 tarihlerinde düzenlenen saha ziyaretlerine DAKA Genel Sekreteri Sayin Halil Ibrahim Güray ile Ajans Uzmanlari, Ortak Kullanim Merkezi temsilcileri ve OKA Amasya ve Tokat Yatirim Destek Ofisi Uzmanlariyla, Planlama, Programlara ve Koordinasyon Birimi Uzmanlari katilim sagladi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Rekabetçi Sektörler Programi kapsaminda Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birligi es finansmani ile yerel aktörler tarafindan yürütülen projeler sonucunda hayat bulan Amasya ve Tokat Ortak Kullanim Merkezleri, esas itibariyle, ilgili illerdeki mobilya, otomotiv ve metal/makine sektörlerinde faaliyet gösteren küçük ölçekli isletmelerin atölyelerinin bir uzantisi haline gelmeyi hedeflemektedir. Yani finans kaynaklarina erisim sorunu çeken  küçük isletmelerde bulunmayan yüksek bütçeli CNC makineleri, yazilimlar, tani/test cihazlari gibi son teknolojiye sahip ekipmana kolaylikla erisimlerini saglayarak isletmelerin üretim maliyetlerini düsürmek, karliliklarina ve rekabet güçlerinin arttirilmasina katkida bulunmak, böylece ilin sosyoekonomik açidan gelismesine katki saglamak amaçlanmaktadir.

 

Ayrica bu isletmelere egitim ve danismanlik hizmeti sunularak isletmelerin kendilerini gelistirmesine katki saglanmasi da hedefler arasinda yer almaktadir.

 

Ziyaretler esnasinda tesislerdeki atölyeler gezilerek, üretim asamalari, kullanilan ekipmanlar yerinde incelenirken; düzenlenen toplantilar ile de proje sürecinde edinilen tecrübeler DAKA ekibiyle paylasilmistir.

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA