OKA VE AFAD CBS ISBIRLIGI PROTOKOLÜ

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) ve Samsun Il Afet ve Acil Durum Müdürlügü (AFAD) arasinda, OKA CBS Laboratuvari imkânlarinin kullanilmasi yönünde isbirligi protokolü imzalanmistir.

 

Ajansimiz (OKA) yararlanicisi oldugu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanligi tarafindan “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programi” çerçevesinde desteklenen ve uygulama süreci tamamlanan “Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabetçiligin Artirilmasi” projesinin tedarik bileseni kapsaminda Ajans bünyesinde Cografi Bilgi Sistemi (CBS) olusturulmasi amaciyla yazilim, donanim ve TR83 Bölgesine (Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illeri) ait güncel ve yüksek çözünürlüklü uydu fotograflari temin etmistir.

 

Kamu kaynaklarinin etkin kullanimi ilkesi çerçevesinde amacimiz, uhdemizde bulunan uydu fotograflari ile bünyemizde kurulan gerekli yazilim ve donanimlari içeren CBS Laboratuvarinin üniversiteler, diger kamu kurum ve kuruluslari ile kamu kurumu niteliginde meslek kuruluslarina kullandirilmasini saglamaktir. Bu amaçla kurum ziyaretleri gerçeklestirerek Ajansimizin CBS imkânlarini tanittik ve yapilabilecek ortak çalismalar hakkinda fikir alisverisinde bulunduk. Ziyaretler sirasinda Samsun Il Afet ve Acil Durum Müdürlügü’nün uydu fotograflarini kurumun CBS çalismalarinda altlik olarak kullanmak için talepleri olmustur. Söz konusu talep üzerine Ajansimiz tarafindan uydu fotograflarinin paylasimina iliskin altyapi hazirliklari ile protokol hazirligi yapilmistir.

 

09.10.2018 tarihinde Ajans hizmet binamizda AFAD Samsun Il Müdür Vekili. Sn. Levent UÇARLI ve OKA Genel Sekreteri Sn. Mevlut Özen tarafindan imzalanan protokol üniversitelerde görevli akademisyenlerin ve ögrencilerin bilimsel çalismalari, diger kamu kurum ve kuruluslari ile kamu kurumu niteligindeki meslek kuruluslarinin görevleri geregi ihtiyaç duyduklari TR83 Bölgesine ait uydu fotograflari ile kurumlarin bünyesinde bulundurdugu cografi verilerin paylasimina ve Ajans bünyesinde kurulu olan CBS Laboratuvarinin kullandirilmasina iliskin usul ve esaslari kapsarken; paylasima açilan uydu fotograflarinin, AFAD çalismalari kapsaminda 2011 yilinda 19 Mayis ilçe bütünüyle baslayarak sirasiyla Ladik (merkez), Atakum (sahil) ve Kavak (merkez) ile devam eden yapi envanter çalismalarinin önümüzdeki hafta gerçeklestirilecek Vezirköprü (merkez) çalismalarinda, afet etütlerinde, afete maruz bölgelerin sayisallastirilmasinda, heyelan, kaya ve çig tehlike/risk haritalarinin olusturulmasinda, gerçek zamanli afet yönetimi sirasinda,  afetsellik bilinçlendirme, hak sahipligi, acil müdahale ve senaryo gelistirme çalismalarinda oldukça fayda saglamasi beklenmektedir.

 

Ajansimiz CBS konusunda Samsun AFAD Müdürlügü ile kurulan isbirligini diger kurumlarimizla da baslatmayi amaçlamaktadir. Bu amaçla önümüzdeki haftalarda CBS çalismalari yürüten tüm kurumlarin yapilabilecek ortak çalismalara yönelik fikirlerini almak ve Ajansin CBS imkânlarini detayli sekilde tanitmak amaciyla Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinde toplantilar düzenleyecektir. Toplantilar sonrasinda uydu fotograflari ve CBS Laboratuvarinin kullanimina iliskin talebi olan tüm kurumlarla protokoller imzalanarak bu kaynaklardan bölgemizin en üst seviyede yararlandirilmasi hedeflenmektedir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA