OKA EV SAHIPLIGINDE SAMSUN TSO EYLÜL AYI MECLIS TOPLANTISI

Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi (TSO) Eylül ayi olagan meclis toplantisi, meslek komite baskanlarinin da katilimiyla Ajansimiz (OKA) ev sahipliginde yeni hizmet binamizda yapildi.

 

Toplanti 03.10.2018 tarihinde Ajansimiz tarafindan düzenlenen kahvalti sonrasinda Samsun TSO Meclis Baskani Haluk Akyüz baskanliginda gerçeklestirildi. 4 gündem maddesinin görüsüldügü toplantidan önce Genel Sekreterimiz Mevlut Özen, meclis üyelerine bir konusma yapti.

 

Yeni projelere açik oldugumuzu belirten Genel Sekreterimiz, "OKA olarak katma degeri yüksek, yenilikçi projelere imza atmak istiyoruz. Yenilikçiligi Türkiye'nin ögrenmesi gerekiyor. Yeni ekonomi programinda degisim, denge ve disiplin ön plana çikti. Degisimden kasit, katma degeri yüksek ürünlerin Türkiye'de üretilmesi. Umarim bunu sizlerle basaracagiz. Önümüzdeki dönemde sektörlerin gelistirilmesini konusacagiz. Amasya, Çorum, Samsun, Tokat olarak Avrupa Birligi kaynaklarindan en fazla yararlanan bölgeyiz. 100 milyon euro hibe aldik. 50 milyon euro lojistik köy, 43 milyon euroluk, laboratuvar, hizmet binamiz, Amasya ve Tokat'taki ortak kullanim atölyemiz, Bafra'daki is gelistirme binasi. Bunlarin toplami 100 milyon euroyu buluyor. Türkiye'de benzeri yok. Biz bu kapasiteyi paydaslarimizla güzel çalismamiza bagliyoruz. Sizin bize verdiginiz destek çok önemli. Biz hibe, finansman, teknik destek veriyoruz. Bizi sadece hibelerle degil verdigimiz teknik ve istisare destegiyle de anmanizi istiyoruz. Hangi yatirimi yaparsaniz yapin, yapmadan önce bir görüselim" dedi.

 

Sayin Özen’in konusmasinin ardindan, ay içerisinde yapilan faaliyetler hakkinda bilgi veren Samsun TSO Baskani Salih Zeki Murzioglu, "Biz 2009 yilinda 'Samsun'da var Samsun'dan al' diye bir kampanya baslatmistik. Daha sonra yerli üretimin etiketlenmesi ile alakali meclis üyemiz Mehmet Akif bir görüs ortaya atti. Bugün bu yerli ürünlerin etiketlenmesine kadar geldi. Bizim baslattigimiz 'Samsun'da var Samsun'dan al' projesi bunun kivilcimi oldu. Bunun için arkadasimiza tesekkür ediyorum. Yeni hizmet binamizin çalismalari devam ediyor. Türkiye'de ilk defa güdümlü bir projeden Fuar ve Kongre Merkezine, odamizin yazdigi bir projeden 7 milyon TL destek aldik. Bu destek tamamen hibe. Bunun üzerine para katarak biz fuar ve kongre merkezini yaptik. Metal ve Kalibrasyon Merkezi için 3 milyonluk bir projemiz var. Bunu da alacagimiza inaniyoruz" diye konustu.

 

Toplantidan sonra, Samsun Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvari ve Samsun Lojistik Merkezine teknik inceleme gezisi yapildi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA