ORTA KARADENIZ KALKINMA AJANSI EYLÜL AYI YÖNETIM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLESTIRILDI

25 Eylül 2018 tarihinde Amasya’da Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Eylül ayi Yönetim Kurulu Toplantisi gerçeklestirildi.

 

Yönetim Kurulu Baskani Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman'in baskanliginda ve Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol’un ev sahipliginde Boraboy’da gerçeklestirilen toplantiya Çorum Valisi Sayin Necmeddin Kiliç, Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak, Amasya Belediye Baskani Cafer Özdemir, Çorum Belediye Baskani Zeki Gül, Amasya Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Çittir, Çorum Il Genel Meclisi Baskani Halil Ibrahim Kaya, Tokat Il Genel Meclisi Baskani Salih Yildirim, Amasya TSO Baskani Murat Kirlangiç, Samsun TSO Baskani Salih Zeki Murzioglu, Tokat TSO Baskani Dr. Ali Çelik, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ve diger yönetim kurulu üyeleri katildi.

 

Toplantinin açilis konusmasinda Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman söyle konustu:

 

 “Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle isbirligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin 2018 yili Eylül ayi Yönetim Kurulu toplantisini gerçeklestirmek ve kurulumuzun gündemindeki konulari görüsmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Bu toplantimizda Kalkinma Ajansimizin “2019 yili çalisma programi ve bütçesi” taslaklari görüsülecektir. Bu kapsamda, önümüzdeki yillarda Ajans tarafindan uygulanacak teknik ve mali destek uygulamalari ile güdümlü proje hazirliklari ve bölgemizin gelismesine katki saglayacak diger çalismalar hakkinda istisareler yapacagiz. Bugün ayrica mutat oldugu üzere Ajansin, bölgemizin ve Yönetim Kurulumuzun gündeminde bulunan konulara iliskin degerlendirmeler yapilacaktir.

 

Bu vesile ile bir hususu vurgulamakta yarar görüyorum. Tüm dünya ülkelerinin kendi ekonomilerinde ve küresel ölçekli ekonomide bazi belirsizliklerin olustugu, dünya ekonomisinde köklü degisim ve dönüsümlerin yasandigi, yeni dengelerin olustugu, gelismis ve gelismekte olan ülkeler arasinda ticaret savaslarinin konusuldugu ve güç dengelerinin yeniden sekillendigi bir süreçteyiz. Ülke olarak bu sürece en iyi sekilde uyum saglamamiz için ve hem bölgemizde hem dünyada etkili aktörlerden birisi olmamiz için her düzeydeki kurum ve kuruluslarinin personeli ile beraber kapasitelerini gelistirmesi ve çok siki çalismalari büyük önem arz etmektedir. Bu bakis açisiyla, 2019 yilinda ve takip eden yillarda Ajansimizin paydaslari ile birlikte kurumsal kapasitesini ve faaliyet yelpazesini gelistirerek daha etkin olmasi geregi vardir.

 

Sayin Toraman sözlerini “Bugün toplantimizda ayrica, uygulanmakta olan mali destek programlari ile fizibilite destegi, teknik destek programi ve devam eden güdümlü projelerimizin uygulama süreçleri de gözden geçirilecek ve elbette varsa yasanan aksakliklara iliskin alinmasi gereken tedbirler görüsülecektir. Toplanti sonrasinda müstesna bir turizm bölgesi olarak gördügümüz Boraboy Gölü ve Tabiat Parki alaninda Kalkinma Ajansimiz tarafindan desteklenen küçük ölçekli turizm altyapi projesi çalismalarina yönelik inceleme gezisi gerçeklestirecegiz.

 

Son olarak, bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza ve Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden bir kez daha tesekkür ediyoruz. Ayrica, ev sahipliginden dolayi Sayin Amasya Valimize ve Belediye Baskanimiza bir kez daha tesekkür ediyor ve Kalkinma Ajansi Yönetim Kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirli olmasini ve basarili çalismalara vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirmistir.

 

Toplanti, 2019 Yillik Çalisma Programi ve Bütçe Taslaginin yönetim kuruluna sunulmasi, Mali Destek Programlarinin uygulama süreçleri hakkinda, Yatirim Destek Ofisleri çalismalari hakkinda, Teknik Destek ve Fizibilite Destegi uygulamalari hakkinda bilgi sunumu, Güdümlü proje destekleri çalismalarinin görüsülmesi, Ajansin Il Özel Idaresi ve Il Milli Egitim Müdürlügü tarafindan yürütülen ve ülkemizdeki iyi uygulamalar arasinda gösterilmesi beklenen ‘Masallarda Amasya Projesi’ hakkindaki bilgi sunumu, görüs ve önerilerin ardindan sona ermistir.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA