Samsun, Bal Üretiminde Geçen Seneyi Yakaladi

Samsun Ili Ari Yetistiriciler Birligi Yönetim Kurulu Baskani Rasim Kaplan, Samsun’da bu sezon bin 300 ton bal üretilerek, geçen seneki rekolteye ulasildigini söyledi.

 


Samsun’da bu sezon çiçek balinin çok az olmasindan dolayi aricilarin yüzde 60’i baska illerdeki yüksek yaylalara gitti. Samsun’da kestane bali istenilen verimlilikte geçerken, Nisan ve Haziran aylarinin kurak geçmesi sonucunda çiçek balinda istenilen verim alinamadi. 2017 yilinda hedefledikleri bal üretimini gerçeklestiremeyen Samsunlu aricilar, bu sezonda da ayni sikintiyi yasamamak için çiçek çesitliligi Samsun’a göre göre fazla olan Erzurum ve Sivas Yaylalari gibi yüksek kesimlere gitti. Samsun’da kestane balinin oldugunu, çiçek balinin ise bu sene yok denecek kadar az oldugunu ifade eden Rasim Kaplan, kestane bali ve gezici aricilar sayesinde bin 300 ton bal üretmeyi basardiklarini ifade etti.

 

Bu sezonda Samsun’da çiçek balinin istenilen oranda üretilemediginin altini çizen Rasim Kaplan, “Bal üretiminde Samsun ve iç kesimlerde istedigimiz hedefleri tutturamadik. Dogu ve Güneydogu’ya giden aricilarimiz istedigi hedeflere ulasti. Samsunlu aricilar, Türkiye’deki aricilar gibi geçen seneki bal rekoltesini yakaladilar. Samsun’un iç bölgelerinde kestane bali verimli geçti. Çiçek balinda ise istenen verim alinamadi. Çiçek bali da mevsimsel olaylardan dolayi olmadi. Nisan ve Haziran aylarinda Samsun’a istenilen oranda yagis düsmeyince çiçek bali beklenilenden az oldu” dedi.

 

Geçen seneki bal rekoltesini yakaladiklarini vurgulayan Kaplan, sunlari söyledi: “Samsun’da binden fazla aricimiz faal olarak aricilik yapiyor. Yaklasik 600 aricimiz Dogu ve Güneydogu illerine gezginci aricilik faaliyeti göstermek için gittiler. Geçen sene Samsunlu aricilar yaklasik bin 200-bin 300 ton bal üretmisti. Su anda hesapladigimiz verilere göre  ortalama bin 300 ton civarinda bal üretildigini zannediyoruz. Bu üretim miktarinin Samsun’daki üretiminin büyük bir çogunlugunu kestane bali kapsiyor. Gezginci aricilarimiz da yüksek kesimlerde çiçek bali üretti. Gezginci aricilarimizin büyük bir çogunlugu sehrimize geldi. Kalanlar da yavas yavas geri dönüyorlar. Bundan sonraki aricilik faaliyetleri 2019 Baharinda tekrar baslayacak. Aricilar, bu ara dönemde kis hazirliklari, besleme ve ilaçlama yaparak geçirecekler” diye konustu. http://www.milliyet.com.tr/samsun-bal-uretiminde-gecen-seneyi-yakaladi-samsun-yerelhaber-3027908/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA