Bir Tarihi Konak Daha Ayaga Kalkiyor

Çorum Belediyesi’nin Veli Pasa Konagi, Veli Pasa Hani ve Karakol Konagini restore ettirmesinin ardindan Il Kültür ve Turizm Müdürlügü de Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin (OKA) “Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi” kapsaminda Bilaller Konagi’ni ayaga kaldiriyor.

 


Il Özel Idaresi’ne Kültür ve Turizm Il Müdürlügünce kullanilmak üzere 49 yilligina ücretsiz olarak devredilen tarihi konakta OKA’nin “Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi” kapsaminda yapilan ihalenin ardindan restorasyon çalismalari basladi.

 

Yüklenici firma Indekre Restorasyon tarafindan yürütülen projede gelinen son nokta hakkinda bilgi aldigimiz Restorasyon Sorumlusu Insaat Mühendisi Tahsin Özcan, tarihi konakta çalismalarin hizla devam ettigini belirterek, “Restorasyon projesi yüzde 85 oraninda tamamlandi. Çalismalar kapsaminda tasiyici sistem, temeller, kerpiçler, elektrik ve mekanik tesisat bastan asagiya yenilendi. Su an ince isleri yapiyoruz. Konagin tüm bölümleri orijinaline uygun sekilde restore edildi.  Projeyi yil sonuna kadar is bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Konagin kullanim alaninin bahçe ile birlikte toplam 900 m2 oldugunu ve bunun 450 m2’sinin konak 100 m2’sinin ise bahçede ki müstemilatin kapali alanlarindan olustugunu kaydeden Tahsin Özcan, “2 katli 15 odali konakta su an kapilar takiliyor” ifadelerini kullandi.

 

Üçtutlar Mahallesi’nde Tanyeri Ilkokulu yaninda yer alan ve sivil mimarlik örnegi olarak tescilli olan Bilaller Konagi, dikdörtgen plan üzerine ahsap karkas tekniginde, iki katli, çikmali olarak insa edilmis. Kirma çatili konak, alaturka kiremitle örtülü. 


Binanin restorasyonu tamamlandiktan sonra Il Kültür ve Turizm Müdürlügü hizmet binasi olarak kullanilmasi bekleniyor.

 

OKA’nin “Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi” kapsaminda Bilaller Konagi disinda destek verdigi diger projeler ise sunlar: Iskilip Redif Kislasi Restorasyonu, Bogazkale Hitit Köyü, Veli Pasa Hani Restorasyonu, Osmancik Kandiber Kalesi Restorasyonu. http://www.corumhakimiyet.net/guncel/bir-tarihi-konak-daha-ayaga-kalkiyor-h3785.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA