Amasya'da Bulundu! Tam 2500 Yillik...

Amasya'da süren Oluz Höyük kazilarinda Pers döneminden kalma yaklasik 2 bin 500 yillik bir saraya ait sütun kaideleri ortaya çikti.

 

 

 

12 yildir süren kazilarin geçen yilki etabinda Pers kentine ait yol, malikâne ve ates tapinaginin kalintilarinin bulmalari sonrasi çalismayi derinlestirdiklerini belirten Kazi Baskani Prof. Dr. Sevket Dönmez, "Bu sene ilk defa 'Apadana' denilen sütunlu bir kabul salonu, bir taht salonu, bir yönetici salonu açiga çikmaya basladi. Henüz daha kazilarinin baslangicindayiz. Ama su anki bulgular bile çok heyecan verici" dedi.

 

Buluntularin Anadolu Demirçag tarihi, Anadolu Eskiçag tarihi ile Pers arkeolojisi açisindan çok önemli oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Dönmez, "Kimliklendiren ve ünik kilan çok önemli bulgular.

 

Su an 6 sütun kaidesi ortaya çikardik. Henüz daha net bir plan ortaya çikmadi. Bir, iki yillik kazilarda insallah bunlari da açiga çikaracagiz" diye konustu.

 

Bulduklari Apadana yapisinin 2 bin 500 yillik oldugunu kaydeden Prof. Dr. Dönmez, "Kaziya baslamadan önce ne böyle bir Pers kenti bulacagimizi bilmiyorduk. Ne böyle bir tapinak, ne böyle bir kabul salonu.

 

Hiçbir sey tahmin etmiyorduk. Biz sadece siradan bir Orta Anadolu höyügü kazip Demir Çagi kültürüyle ilgili kendimizce problem olan sorunlari çözecektik.

 

Ama bambaska bir dünyayla karsilastik. Su an inanin bütün Orta Anadolu arkeolojisi temelinde, Anadolu arkeolojisi temelinde bütün dünya Oluz Höyük'ü izlemeye basladi. Bence Göbeklitepe'den sonra Anadolu din tarihini güncelleyen Anadolu din tarihini degistiren çok önemli bir merkez olmaya basladi" seklinde konustu.

 

Oluz Höyük'ün geleneksel bir kutsal kent olup her gelen kültürün burada bir tapinak yaptigini gözlemlediklerini, bulunan Pers kentinin ismiyle ilgili ise henüz net bir buluntuya rastlayamadiklarini dile getiren Prof. Dr. Dönmez, "Herodot'ta 'Kritalla' diye bir kentten bahsediliyor.

 

Orta Anadolu'da. Kritales Yunancasi. Muhtemelen Pers Krali I. Kserkes'in ordularini topladigi Kritalla'nin burasi olmasi lazim" dedi.

Il Jandarma Komutani Albay Ali Yildiz, Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Karaman ve diger yetkililerle birlikte kazi alaninda incelemelerde bulunup bilgiler alan Amasya Valisi Osman Varol da heyecan verici buldugu kazilarda sehrin tarih envanterine birçok eser ve bilginin eklenecegini söyledi. https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/amasyada-bulundu-tam-2500-yillik/6

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA