AMASYA TELEFERIK VE YAVUZ SELIM MEYDAN PROJESI SÖZLESMELERI IMZALANDI

24 Temmuz 2018 tarihinde Amasya’da, Amasya Belediyesi ile Ajansimiz (OKA) arasinda ‘21. Yüzyilda Yavuz Selim Meydani Düzenlemesi Projesi’ ile ‘Amasya Ferhat Tepesi Teleferik ve Dogal Yasam Alani Projesi’nin fizibilite çalismasina iliskin sözlesmeler imzalanmistir.

 

Amasya Belediye Baskani Sayin Cafer Özdemir ile Genel Sekreterimiz Sayin Mevlut Özen tarafindan imzalarin atildigi törende Sayin Cafer Özdemir, turizm altyapisinin desteklenmesi noktasinda Ajansimizdan aldigi etkili desteklerden ötürü tesekkürlerini dile getirirken, yeni projelerle turizmin daha da gelisecegine inandigini söyledi.

 

Turizm altyapi programi kapsaminda Amasya, Samsun, Çorum ve Tokat’ta uygulanan 33 proje ile 40 milyon liralik yatirimin gerçeklestirilecegini belirten Genel Sekreterimiz Mevlut Özen ise "Imzaladigimiz bütün sözlesmeler bölgesel kalkinmaya yönelik sözlesmeler” diye konustu.


Sözlesme programinda bulunan AK Parti Amasya Il Baskani Mehmet Ünek de projelerin hayirli olmasini dileyerek çalismalarindan dolayi Özdemir ile Özen’i kutladi.

 

“21. Yüzyilda Yavuz Selim Meydani Düzenlemesi” projesi ile Turizmin Gelistirilmesine yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek projesi kapsaminda Amasya'nin 8500 yil ve 17 uygarliktan günümüze ulastirdigi zengin kültürel miras ve birikimin merkezinde, stratejik bir konumda yer alan Amasya kent onarilmasi ve yeniden düzenlenmesi ile ilgili; Kentsel dokularin korunmasi, gelistirilmesi ve turizme yönelik altyapinin sürdürülebilir bir yaklasimla iyilestirilmesine, Planli kentsel gelisim ile alanin nitelikli, fiziksel ve sosyal dönüsümün gerçeklestirilmesine, kentlilerde aidiyet duygusu ve sahip olunan degerlerden haz alinmasina, ziyaretçi ve kentliler ile turizm sektörünün gereksinimlerini en üst düzeyde karsilayacak, nitelikli bir ürün olarak kazandirilmasina, Kültür Turizminde markalasma yolunda emin adimlarla ilerleyen sehrin turizm hareketine, Ildeki geceleme, ortalama geceleme sayilarinin artmasi ile TR83 Bölgesi'nin turizmde bir varis noktasi olmasina katki yapmasi hedeflenmektedir. Projenin hayata geçmesiyle kentin turistik merkezinde yer alan 4721,86 m2 kentsel altyapinin iyilestirilmesi sayesinde çagdas kentlesme adina önemli bir adim atilmis olacaktir.

 

“Ferhat Tepesi Teleferik ve Sosyal Tesis” projesi ile 2018 Fizibilite Destegi programi kapsaminda Amasya sehir merkezindeki kültür ve tarih turizmi potansiyelinin doga turizmi potansiyeli ile entegre edilmesi amaçlanmaktadir. Bu yeni yasam alaninin yerli ve yabanci turistler ile Amasya halki için yeni ugrak noktalardan biri haline gelmesi öngörülmektedir. Proje ilin turist geceleme sayisinin artisi ve dolayisiyla turizm gelirlerinin artisi açisindan önemli görülmektedir. Bu çerçevede proje kapsaminda Amasya-Ferhat Tepesi Teleferik ve Sosyal Tesisi proje fikrinin olgunlastirilmasi ve sosyo-ekonomik analizi için fizibilite ve projelendirme çalismalari yürütülecektir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA