KÜSI 2018 Yili Ilk Toplantisi

Ondokuz Mayis Üniversitesi(OMÜ); KamuÜniversiteSanayi Is Birligi (KÜSI) 2018 yili ilk toplantisina ev sahipligi yapti.

 

OMÜ Senato Toplanti Salonunda düzenlenen toplanti Samsun Valisi Osman Kaymak’in baskanliginda gerçeklesti. 


Toplantinin açilisinda konusan Bilim Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Selahattin Altunsoy, Samsun’da faaliyet gösteren KÜSI Planlama ve Gelistirme Kurulunun, ARGE ve Yenilikçilik kapasitesini arttirarak ülke ekonomisine katki saglamayi hedefledigini belirterek Türkiye’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanligi destekli toplam 926 adet ARGE merkezi, 222 adet de tasarim merkezi bulundugunu söyledi. Müdür Altunsoy Samsun’da, bakanligin onaylayip destek verdigi 2 adet ARGE merkezi oldugunu belirterek bu sayinin kent için yeterli olmadigina dikkat çekti.

 

2023 hedefleri dogrultusunda ARGE harcamalarinin, gayrisafi millî hasilaya yüzde 3 oraninda yansimasini arzuladiklarini vurgulayan Il Müdürü Altunsoy, “Söz konusu ARGE merkezleri konusunda daha siki çalismamiz, dolayisiyla Samsun sanayisinin bu hususta daha fazla katkida bulunmasi gerekiyor” dedi. Konusmasinda Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) koordinasyonunda yürütülen 2018 2023 Samsun Ili Sektörel Eylem Plani hakkinda bilgiler veren Altunsoy sözlerini söyle sürdürdü: “Bu asamada üniversitemizin görevlendirmis oldugu akademisyenlerimizle bire bir sanayiciler ile is adamlari ve sanayici derneklerimizi ziyaret ettik. Bu ziyaretlerdeki fikir alisverisi ve istisareler sonucunda eylem planimiz sekillendi. Ziyaretlerimize akademisyenlerimizin eslik etmesine özen gösteriyoruz. Yani hocalarimiz aktif bir biçimde sahada bulunuyorlar. Umarim bu çalismalarin karsiligini hep birlikte aliriz.”


Ardindan söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç bu toplantilari çok önemsediklerini, Samsun’un gelismesine ve kalkinmasina katkida bulunacak dinamiklerle bir arada olmaktan dolayi duydugu memnuniyeti ifade ederek, ”Bu toplantilar ve gösterilen çabanin semeresini yakin zamanda alacagimiz kanaatindeyim. Burada alacagimiz yol gösterici kararlar ve bu yöndeki eylem planlari; üniversite olarak asli isimiz ve sorumlulugumuz olan ARGE ve inovasyon çalismalari açisindan referans noktasi olacaktir. Herkese çok tesekkür ediyorum ve kentimiz için güzel ve faydali çalismalar olmasini temenni ediyorum” seklinde konustu.

 

Toplantinin baskanligini yapan Vali Osman Kaymak ise OMÜ’nün sehirle ve sanayiyle bütünlesmeye dönük ciddi ve israrli çalismalarina bizzat sahit olduguna vurgu yaparken Rektör Bilgiç’in bu anlamda söz konusu girisimin arkasinda yer alarak alisilagelmis yönetici profilinden farkli bir durus sergiledigini dile getirdi. 

 

Valilik olarak da bilim ve sanayi arasindaki is birligi ve diyalogu her zaman destekleyeceklerini söyleyen Vali Kaymak devaminda, “Ümit ediyorum bu çalismalar, arkasinda katki sunan projeler birakarak devam eder. Bizler de insallah katkimizla bu çalismalarin içinde yer aliriz. Önemli olan; bu bulusmalardan somut ve uygulanabilir sonuçlar elde etmemiz. Zira ortaya çikacak güzel isler, gelecek için motivasyon ve heyecan olusturacaktir. Birikimlerimizi, bir araya gelip harmanlayarak sehrimiz ve ülkemiz için örnek olacak islere dönüstürmeliyiz” sözlerine yer verdi.

 

Açilis konusmalari sonrasinda sunumlara geçilirken KÜSI Il Temsilcisi Doç. Dr. Kemal Yildizli ile OMÜ TTO Yöneticisi Dr. Ögr. Üyesi Mustafa Mortas yürüttükleri projeler ve kat ettikleri asamayi katilimcilarla paylasti. Gerekli degerlendirme ve görüslerin alinmasinin ardindan toplanti sona erdi.

 

Toplantiya; Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Mehmet Kuran, Il Saglik Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Il Millî Egitim Müdürü Coskun Esen, Samsun Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Sefer Arli, SAMULAS A.S. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, KÜSI Il Temsilcisi ve ayni zamanda OMÜ Mühendislik Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Yildizli, Samsun Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Güray Erener, OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Yöneticisi Dr. Ögr. Üyesi Mustafa Mortas, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanligi yöneticileri, Il Saglik Müdürlügü yetkilileri, KÜSI Planlama ve Gelistirme Kurulu üyeleri ile Samsun ve Bafra’daki organize sanayi bölgelerinin müdürleri katildi. http://www.haberturk.com/samsun-haberleri/62004130-kusi-2018-yili-ilk-toplantisi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA