OKA Kurulu, Kargi’da Toplandi

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Yönetim Kurulu Haziran ayi toplantisi Çorum’un Kargi ilçesinde gerçeklestirildi.

 

Çorum Valisi Necmeddin Kiliç’in ev sahipliginde Kargi’da düzenlenen toplantiya OKA dönem baskani Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Samsun Valisi Osman Kaymak, Amasya Belediye Baskani Cafer Özdemir, Amasya Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Çittir, Tokat Il Genel Meclisi Baskani Salih Yildirim, Çorum Il Genel Meclisi Baskani Halil Ibrahim Kaya, Tokat TSO Baskani Dr. Ali Çelik, Amasya TSO Baskani Murat Kirlangiç, Samsun Büyük Sehir Belediyesi ARGE Daire Baskani Ramazan Aydin, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve diger üyeler katildi.

 

Toplantinin açilis konusmasini yapan OKA Dönem Baskani Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, turizme yönelik kentsel altyapinin iyilestirilmesine katki saglamak amaci ile 2018 yili bütçesinden desteklenmek üzere toplam hibe destegi 28 Milyon lira olan Turizmin Altyapi Mali Destek Programi ile Organize Sanayi Bölgelerinde Ortak Üretim Altyapisinin Iyilestirilmesi Mali Destek Programina yapilan proje basvurularina yönelik Bagimsiz Degerlendirme süreçlerinin tamamlandigini kaydederek, kazanan projelerin OKA’nin web sitesinde ilan edildigini açikladi.

 

‘Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Destek Programi’ için 4 ilde basarili bulunan 33 adet proje için toplam 20,8 milyon TL hibe destegi verildigini ifade eden Toraman, uygulamaya konulan 33 adet yatirim projesinin proje sahipleri tarafindan saglanacak öz katkilarla birlikte toplam bütçesinin 41.3 milyon TL oldugunu açikladi.

 

Toraman, konusmasinin devaminda sunlari kaydetti: “Organize Sanayi Bölgelerinde Ortak Üretim Altyapisinin Iyilestirilmesi Mali Destek Programi” için basarili bulunan 11 adet proje için 7,2 milyon TL hibe destegi verilerek uygulamaya konulan 11 adet yatirim projesinin proje sahipleri tarafindan saglanacak öz katkilarla birlikte toplam bütçesi 12.8 milyon TL’dir. Özetlemek gerekirse; Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin yürüttügü 2 adet Mali Destek Programi kapsaminda 4 ilimizde hibe destegi almaya hak kazanan 44 projeye Ajans tarafindan toplam 28 milyon TL hibe kaynak saglanacaktir. Anilan her iki mali destek programinin bölgemizin turizm ve sanayi altyapisinin gelismesine önemli katkilar saglayacagina ve bu sayede yeni yatirimlarin gerçeklestirilecegine inaniyoruz ve hayirli olmasini diliyoruz. Son olarak, bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza ve Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden dolayi bir kez daha tesekkür ediyoruz. Ayrica, ev sahipliginden dolayi Çorum Valimize ve Belediye Baskanimiza bir kez daha tesekkür ediyor ve Kalkinma Ajansi Yönetim Kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirli olmasini ve basarili çalismalara vesile olmasini diliyoruz.”

 

Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’nin konusmasinin ardindan toplanti Mali Destek Programlarinin uygulama süreçleri, Yatirim Destek Ofisleri çalismalari, Teknik Destek ve Fizibilite Destegi uygulamalari, Güdümlü proje destekleri çalismalari, Ajansin Aylik Faaliyetleri ve Aylik Bilançosu, Samsun Vezirköprü Sahinkaya Kanyonunda düzenlenecek “2018 Yili Falcon Fest” turizm ve tanitim etkinligi, Travel Turkey (Izmir), EMITT (Istanbul) ve YÖREX (Antalya) Turizm Fuarlarina Bölge olarak katilim saglanmasi konularinda yapilan bilgi sunumlariyla devam etti. Yapilan degerlendirmeler, görüs ve önerilerle toplanti sona erdi. http://www.sanalbasin.com/oka-kurulu-kargida-toplandi-25791227

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA