Valiligimiz ve OKA’nin Destekleriyle Ilimizde Çikarilan Bej Mermerimiz ve Çiçek Bamyamiz Için Cografi Isaret Tescil Belgeleri Alindi

Büyük Amasya Otel’de gerçeklestirilen tanitim sunumuna Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Mürsel KULOGLU, Amasya Il Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürü Zekeriya SEKER, Valilik Basin Müdürü Hamdi YANIK, Amasya Mermer ve Madenciler Dernegi Baskani Selami ÇOBAN ve basin mensuplari katildi.

 

Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Mürsel KULOGLU yaptigi sunumda, Amasya Beji Mermeri için 18.03.2011 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaati ile baslayan sürecin 11.06.2018 tarihinde tamamlanmis olup, 358 Tescil Numarasi ile Cografi Isaret alindigini belirtti.

 

Amasya ilinin Amasya Beji dogal tas rezervi hesaplamalarinda ortalama kalinlik 50 m olarak alinmistir. Buna göre yörede 3.500.000.000 m3’lük bir dogal tas hacmi hesaplanmaktadir. Bu Türkiye rezervinin %21 ine tekabül etmektedir. TR83 bölgesinde sosyo-ekonomik gelismeyi hizlandirmak ve yatirim ortaminin iyilestirilmesine katki saglamak amaciyla,  Orta Karadeniz Kalkinma Ajansinin Dogrudan Faaliyet Destegi Programina hazirlanan proje ile, Amasya Beji Mermeri için Cografi Isaret alinarak markalastirmak, rekabet edilebilirligini artirarak, bölgede ardinda marka kalitesiyle onaylanmis güvenilir bir yatirim ortami sunmak temel hedef olmustur. Amasya Beji Mermeri sari-bal rengindeki görünüm ve kalitesiyle özellikle yer dösemesinde kullanilan leke tutmaz, su emmez, asinimi az ve mikrop barindirmayan özelligi ile ulusal ve uluslararasi ölçekte adini duyurmayi basarmistir.

 

Amasya Beji mermerinin çikarildigi 20 mermer ocagimiz bulunmakta ve isletme tesisleriyle birlikte 2000’in üzerinde istihdam saglanmaktadir. Resmi rakamlara göre, basta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere 50 ülkeye 50 milyon dolar üzerinde ihracat gerçeklestirildigi belirlenmis olsa da ilimiz ihracati baska illerin gümrüklerinden gerçeklestigi için gerçek ihracat degerinin 100 milyonun üzerinde oldugu belirtilmistir.

 

Amasya Mermerciler ve Madenciler Dernegi Baskani Selami ÇOBAN ülkemizin dünya çapindaki ticarette yer alabilmesi için degerlerimize sahip çikmamiz gerektigini ve bu degerlerin markalastirilmasinin çok önemli oldugunu söyledi.

 

Ardindan Amasya Il Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürü, yürütülen çalismalar sonucunda ilimizin adiyla anilan ve en önemli yöresel ürünlerimizden olan “Amasya Çiçek Bamya”mizi korumak, sahip çikmak, tanitmak ve dinamik bir pazarlama gücü katmak amaciyla “Amasya Çiçek Bamyasi” Cografi Isaret Tescilinin gerçeklestigini belirtti.

 

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 30 sayili ve 01.06.2018 tarihli “Resmi Cografi Isaret ve Geleneksel Ürün Adi Bülteni”nde 352 sayi numarasi ile tescillenerek ilan edilmistir. Tescil kapsaminda Amasya Çiçek Bamyasinin üretim yapildigi cografi sinirlari Amasya – Merkez, Tasova, Göynücek, Tokat – Erbaa, Çorum – Kargi, Osmancik ve Mecitözü ilçeleri olarak belirlenmistir. Cografi isaret alinmasi ile Amasya Çiçek Bamyasi sadece yukarida cografi sinirlari belirlenen alanlarda yetistirilebilecek ve böylelikle kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttirilmis olacaktir. Ayrica kültürümüzün korunmasi ve gelecek nesillere aktarilmasina katki saglanacaktir.

 

Valimiz Dr. Osman VAROL sunumlarin ardindan yaptigi konusmada, “Ilimize özgü Amasya Beji Mermerimiz ve Amasya Çiçek Bamyamiz için alinan cografi tescil belgeleri ile ilimizin marka degeri artacak, ürünlerimizin taklitleri engellenerek üreticilerimiz korunacak ve pazarlama gücümüz de böylece artmis olacak. Mermerimiz ve çiçek bamyamiz ilimizin ihracat gelirlerinde önemli bir yere sahip olacak ve kalkinmamiza katki saglayacaktir. Cografi Tescil Belgelerimiz ilimize ve ülkemize hayirli olsun. Bu süreçte emegi geçen Orta Karadeniz Kalkinma Ajansina, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürlügüne, Amasya Il Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürlügüne özverili çalismalarindan dolayi tesekkür ediyorum” dedi.

 

Toplanti basin mensuplarinin sorularinin yanitlanmasinin ardindan sona erdi. http://www.amasyagazetesi.com/valiligimiz-ve-okanin-destekleriyle-ilimizde-cikarilan-bej-mermerimiz-ve-cicek-bamyamiz-icin-cografi-isaret-tescil-belgeleri-alindi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA