Türk Mühendisler Tramvaylar İçin "Uzaktan Kumandalı Çekici" Üretti

Samsun'da 2 makine mühendisi, arızalı tramvayların çekilmesi için kullanılan uzaktan kumandalı çekiciyi yerli imkânlarla üretti.

 

Makine mühendisleri Kemal Yusuf Tosun ve Kadir Öney, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Metro İstanbul AŞ'nin talebi üzerine, 12 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda Elektrikli Manevra Aracı 150'yi (EMA 150) yazılımı dâhil tamamen yerli olarak geliştirdi.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ'ta bulunan tramvaylarda denenen araç, testten başarıyla geçti. Uzaktan kumandalı EMA 150, Metro İstanbul AŞ bünyesinde, arızalanan tramvayları çekmek için kullanılacak.

 

Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracı tamamen yerli ve milli imkânlarla ürettiklerini söyledi. Kullanıldıkları parçalar, yazılım ve tüm ekipmanların Türkiye'de Türk mühendisleri tarafından üretildiğini anlatan Tosun, EMA 150'nin yerli ve milli bir araç olduğunu vurguladı. Aracın 5 vitesli olduğunu belirten Tosun, "Kademeli olarak 30 kilometre hıza ulaşabilmekte. Türkiye'de bu aracın tek yerli üreticisi biziz, onun için gurur duyuyoruz. Aracı bütün işletmelere uygun hale getirebiliriz. Tamamen işletme ihtiyaçlarına göre dizayn edildi. Avrupa'daki emsalleri 475 bin avro olan çekiciyi tamamen yerli ve milli olarak 350 bin liraya mal ettik." dedi.

 

Tosun, şunları kaydetti: "Elektrik kesintilerinde tramvayların bulundukları yerden çekilmesi, bakım ve onarımlarının yapılması için EMA 150 kullanılıyor. Aracımız 80 metreden kumanda ile kontrol edilebiliyor. Araç ile irtibat kesilir kesilmez kendisini 'kapalı' duruma alıyor, hareket etme şansı yok. İş güvenliği en üst seviyede düşünüldü. Her türlü koşulda araç kendini koruma altına alıyor. Aracın çekme kapasitesi 150 ila 200 ton arasında. 5 saatte şarj oluyor ve 60 gün kullanabiliyorsunuz." http://www.milliyet.com.tr/turk-muhendisler-tramvaylar-icin-uzaktan-samsun-yerelhaber-2683370/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA