Çorum İlinin Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretim Merkezi Haline Getirilmesi Projesi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Çorum İl Özel İdaresi arasında “Çorum İlinin Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretim Merkezi Haline Getirilmesi Projesi” sözleşmesi imzalandı.

 

OKA Genel Sekreteri Mevlüt ÖZEN ve Çorum İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep ÇIPLAK arasında bugün imzalanan, toplam 3.035.554,55 TL bütçeli, 24 ayda tamamlanması planlanan projenin yüzde 75’i (2.276.665,90 TL) OKA tarafından karşılanacak olup proje başvuru sahibi Çorum İl Özel İdare eşfinansman tutarı 758.888,65 TL’dir.

 

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı sağladığı Güdümlü Proje Desteği ile Çorum ilinin tıbbi aromatik bitki üretim merkezi haline getirilerek ilde yetişen önemli bitki türlerinin fide ve tohum ıslahını sağlamak, tarımsal araştırma çalışmaları ile TR83 Bölgesinin ekonomik ve tarımsal kalkınma potansiyellerini harekete geçirerek kırsal alanların cazibe merkezi haline gelmesi ve yoksulluğun azaltılarak köyden kente göçün azaltılması amaçlanmaktadır.

 

Proje ile;

·         2400 m2 serada tohumdan yetiştirilecek fide üretimi,

·         Fidelerden elde edilecek tohum üretimi,

·         50 dönüm açık arazide karabuğday üretimi,

·       150 dönüm açık arazide Tıbbi Aromatik Bitki (adaçayı, çörekotu, kekik, lavanta, melisa, tıbbi nane vb.) yetiştiriciliği,

·         Serada üretilecek fidelere ilişkin iyi tarım uygulamaları sertifikasyonu,

·         200 dönüm alanda uygulanacak mini spring yağmurlama sistemi kurulması faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

 

Projede Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik ve Botanik Anabilim Dalı Başkanlığı, Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iştirakçi olarak yer almaktadır. Birden fazla kurumun işbirliği ile hayata geçirilecek bu proje Çorum’un tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olması için önemli bir adım niteliğindedir.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA