TOKAT İLİ SEKTÖREL EYLEM PLANLARI TOPLANTISI YAPILDI

Tokat İlinin Türkiye ekonomisinin gelişim sürecine uyum gösterebilmesi amacıyla “Tokat İli Sektörel Eylem Planları” başlıklı toplantı gerçekleştirildi.

 

05.12.2017 Salı günü İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantı salonunda Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığında yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, TSO Başkanı Ahmet Arat, OKA İl Koordinatörü Mehlika Dicle ve ilgili kurum temsilcileri katılım sağladı.

 

Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman açılış konuşmasında, Tokat ilinin Türkiye ekonomisinin gelişim sürecine uyum gösterebilmesi amacıyla, Valiliğimizin talimatları doğrultusunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2018-2023 Tokat İli Sektörel Eylem Planları hazırlıklarına başlandığını ve çalışma kapsamında 10 adet sektörel konu başlığının taslak olarak belirlendiğini belirterek, bu stratejilerin, Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından görevlendirilen akademik personel raportör ve moderatörlüğünde sektörlerin ilgili kurumlarından ve tüm paydaşlarından da destek alınarak hazırlanacağını söyledi.

 

Vali Toraman, konuşmasında şunları kaydetti.

 

“Ayrıca her sektör çalışma grubu başında o sektörle ilgili bir koordinatör kurum belirlenmesi öngörülmüştür. Bu bağlamda, Onuncu Kalkınma Planı, Öncelikli Dönüşüm Programları, Orta Vadeli Program, Bakanlık Strateji Planları ile Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesinin (TR83 Bölge Planı) çizdiği doğrultuda, Tokat ilinin ihtiyaçları ve öncelikleri dikkate alınarak incelenecek; kamu kurumları, üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla ve katılımcı bir yaklaşımla anılan sektörel eylem planları kaleme alınacaktır.

 

Ayrıca bugün, bu çalışmayı daha sağlıklı ve koordinasyon içerisinde yürütmek üzere hazırlanmış ve Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında imzalanması önerilen bir işbirliği protokolü de ele alınarak nihai şekli verilecektir.

 

Önümüzdeki dört-beş ay içerisinde tamamlanması düşünülen 2018-2023 Tokat İli Sektörel Eylem Planları ilimizin kalkınmasına ve rekabet kabiliyetimizin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

 

Bu önemli çalışmaya emek verecek tüm çalışanlara, başta ve Üniversitemiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.”

 

Açılış konuşmasının akabinde OKA tarafından “Sektörel Eylem Planı Çalışmaları” hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı katılımcı diğer kurum temsilcilerinin söz alarak konuyla ilgili görüşlerini dile getirmelerinin ve konuya katkı vermelerinin ardından son buldu.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA