ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI (OKA) TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELERİN TANITIMI YAPILACAK

TRT Haber’ in hazırladığı “Güneşi Uyandırmak” adlı programda yayınlanmak üzere, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)  tarafından desteklenen projelerin tanıtımı yapılacak.

 

25.11.2017 Cumartesi günü program çekimleri için Samsun’ a gelen TRT HABER ekibine projelerle ilgili genel bilgi verilirken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz belediye ve OKA arasındaki işbirliği ile Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ nde yapılan yatırımları da anlatarak, “Belediyemiz ve OKA arasında dirsek temasında bulunuyoruz. Birçok projeye ortaklık ediyoruz. Bu kapsamda Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ nde yapılan çalışmalarımız buna örnek gösterilebilir. Kızılırmak Deltası 355 kuş türünü içinde barındıran ve Türkiye’ de en çok kuş türüne sahip olan yerdir. Buraya yılın hangi günü gelirseniz mutlaka değişik bir tür ile karşılaşabilirsiniz” dedi.  

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlut Özen’ in de yer aldığı bilgilendirme gezisinde, Başkan Yılmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü : “Burası Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından birisi. Yaptığımız girişimler sonucunda UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’ nde yer almaya hak kazanan Kuş Cenneti’ nin kalıcı listeye geçmesi için büyük adımlar attık. Şimdi süreci bekliyoruz. Doğal yaşam ortamını oluşturmak adına işgalci konumunda bulunan 300’ ün üzerinde yazlık yıkıldı. Doğal dengeyi bozan tüm unsurlar buradan uzaklaştırıldı. Tüm bu yapılanlardan sonra kuşlar ve diğer canlılar insanlara daha da yakınlaşmaya başladı. Önceden ürkek olan ve insanlardan kaçan canlılar ortaya çıkarak deltaya görsel bir güzellik kattı. Kuş Cenneti’nin korunması ve geliştirilmesi için atılması gereken adımları atmaktan hiç bir zaman çekinmeyeceğiz.”

Bilgilendirme, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ nin yanı sıra Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi; Samsun Gıda 2017 2. Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı hizmet binası da ziyaret edilerek sona erdi.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA