Merzifon'da Çilek Ve Hünnap Yetiştiriciliği

Merzifon Ziraat Odası çiftçileri alternatif ürünlerle tanıştırmak amacıyla çilek ve hünnap yetiştiriciliği için çalışma başlattı.

Ziraat Odası Başkanı İsmail Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede hem tarımı geliştirmek hem de çiftçileri farklı ürünler yetiştirmeye teşvik etmek için biz dizi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının çiftçilerin az maliyetle bol ürün elde etmesi olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Başlattığımız teşvik çalışmalarıyla çiftçilerimizi çilek, hünnap yetiştiriciliğine yönlendiriyoruz. Bu yıl Merzifon'da yaklaşık 60 dönüme yakın çilek yetiştirildi.

Hünnap'tan da istediğimiz randımanı alıyoruz. Hünnap, çilek meyveleri çiftçimize para kazandırabilecek alternatif tarım ürünleri. Düşüncemiz çiftçimizin yetiştirdiği ürünlerden birisi para etmezse en azından diğeri eder ve ek gelir sağlar mantığı. Sürdürdüğümüz çalışmalarla çiftçilerimizde kendilerini sadece arpa, buğday, soğan, pancar üretimine endekslemeyecekler."

Çelik ayrıca, hesabı yapıldığında hünnap ve çileğin diğer tarım ürünlerinden daha karlı bir iş olduğunu kaydederek, "Amacımız Merzifon'u çilek ve hünnap merkezi yapmak, çiftçimizi de geniş yelpazede üretim yapmasını sağlamaktır." dedi.

http://www.milliyet.com.tr/merzifon-da-cilek-ve-hunnap-yetistiriciligi-amasya-yerelhaber-2367496/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA