OKA TEMMUZ AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI SAMSUN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Temmuz ayı toplantısı, 21 Temmuz 2017 tarihinde Samsun Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Osman KAYMAK’ın başkanlığında ve ev sahipliğinde, Tokat Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa ÇİTTIR, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim KAYA, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, Amasya TSO Başkanı Murat KIRLANGIÇ, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU’nun katılımlarıyla ile Samsun ilinde gerçekleştirildi.

OKA Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman KAYMAK şunları ifade etti:

“Amasya, Çorum Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurumlanınız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal/ekonomik aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirmek ve bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Kalkınma Ajansının '2017 yılı Temmuz ayı Yönetim Kurulu' toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Değerli valilerim ve değerli üyelerimiz, tüm dünya ülkelerinin kendi ekonomilerinde ve küresel ölçekli ekonomide geleceğe dönük risklerin ve belirsizliklerin sürdüğü, dünya ekonomisinde değişim ve dönüşümlerin yaşandığı, yeni dengelerin oluştuğu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında güç dengelerinin yeniden şekillendiği bir süreçteyiz. Ülke olarak bu sürece uyum sağlamamız, başat aktörlerden birisi olmamız, her düzeydeki kurum ve kişilerin kendilerini ve kapasitelerini geliştirmesine ve çok sıkı çalışmasına bağlıdır. Bu bakış açısıyla, 2017 yılında ve takip eden yıllarda ajansımızın kurumsal kapasitesini ve faaliyet yelpazesini geliştirerek daha etkin olması gerekmektedir.

Bilindiği üzere ajansımızda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi alfabetik sıraya göre ve birer yıl olmak üzere bölgemizdeki 4 ilimizin Sayın Valileri tarafından yerine getirilmektedir. 2017 yılı boyunca dönem başkanlığı Samsun Valiliğimizce yürütülmektedir. Bu çerçevede, 2017 Yılı Şubat ayından bu yana kalkınma ajansımızın yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten ve bizden önce ilimizde Valilik görevini başarıyla yürüten Sayın İbrahim Şahin’e, Yönetim Kurulunda daha önce görev yapan Amasya Valisi Sayın Salih Işık ve Tokat Valisi Sayın Cevdet Can'a bölgemize ve ajans çalışmalarına sağladıkları değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz ve kendilerine yeni görevlerinde üstün başarı dileklerimizi sunuyoruz.

Ayrıca bu vesileyle, kurulduğu günden bu yana Kalkınma Ajansımızın çalışmalarına ve bölgemizin geliştirilmesine emeği geçen tüm Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bölgesel gelişme çalışmalarına katkı veren tüm kurum ve kuruluş temsilcileri ile Kalkınma Bakanlığı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı personeline teşekkür ediyorum. Bundan sonra da ajansımızın çalışma ve hizmetlerinin aynı hızla ve daha büyük başarılarla devam edeceğine inanıyorum, 

Son olarak, bu toplantı vesilesiyle şehrimize teşrif ederek Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Amasya Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL, Tokat Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN ile çok değerli Belediye Başkanlarına, İl Genel Meclisi Başkanlarına ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarına katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Temmuz ayı yönetim kurulu toplantısı gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi ile devam etti.

Toplantı sonrasında OKA Yönetim Kurulu üyeleri, OKAREKAP (TR83 Bölgesi’nin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi) kapsamında inşa edilen yeni Ajans hizmet binasını ziyaret etti.  

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA