Samsun-Sivas Demiryolunun Yüzde 30'u Tamam

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, TCDD Samsun İşletme Müdürü Hasan Kokuroğlu’nu ziyaret ederek, yapılmakta olan demiryolu çalışmaları hakkında brifing aldı. Çalışmaların devam ettiğini dile getiren Kubalı, bugüne dek demiryolunun yeniden yapılmasında yüzde 30 oranında gerçekleşme sağlandığını söyledi. Kubalı, hattın 2018 yılında hizmete gireceğini kaydetti.

Samsun-Sivas demiryolu hattı hakkında bilgi veren Kubalı, hattın Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı ilk ve en uzun demiryolu hattı olduğunu belirterek, temelini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün attığını söyledi. Kubalı, “Temel atıldıktan 2 yıl sonra bizzat Atatürk tarafından hizmete açılmıştır. Demiryolu hattının Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından hemen sonra temelinin atılmasına ve o günlerin ekonomik zorlukları ve teknolojisi düşünüldüğünde 2 yıl gibi kısa bir sürede bitirilmesine dikkat çekerim. Samsun-Sivas demiryolu hattı, Atatürk’ün en önemli alt yapı yatırımlarından birisi” ifadelerini kullandı.

2015 yılında TCDD tarafından Avrupa Birliği’nin katılım önceci mali yardım aracı olan İPA fonlarından finansmanı sağlanarak, Samsun-Sivas demiryolu hattının aynı konumda yeniden yapılandırılması için ihale edildiğini kaydeden Kubalı, bugüne dek demiryolunun yeniden yapılmasında yüzde 30 oranında gerçekleşme sağlandığını aktardı. Yapım sürecinin devam ettiğini belirten Kubalı, “Avrupa Birliği, TCDD ve bağımsız denetçiler tarafından yerinde denetleniyor. Samsun-Sivas demiryolu hattı 2018 yılında sinyalizsyonu sağlanmış ve konvansiyonel hat olarak yeniden hizmete açılacaktır. Yöre halkına yıllarca hizmet vermiş olan 18 km’lik Samsun-Çarşamba demiryolu hattı da bu kapsamda işletmeye açılacak” diye konuştu.

Kubalı, Samsun-Sivas demiryolu hattının yolcu taşımacılığı açısından da özel bir yeri olduğunu vurgulayarak, “Yıllarca Samsun’dan Türkiye’nin dört bir yanına asker sevkiyatlarıyla, memuriyet ya da işçilik yapmak üzere gidenlerin ulaşımı bu hattın başlangıç noktası olan Samsun Tren İstasyonu’ndan yapılmış. Samsun’dan Anadolu’ya uzayan tren yolu, ayrılıkların ve kavuşmaların gözyaşlarına sahne olmuştur. Samsun-Sivas demiryolu hattının açılmasıyla demiryoluyla yolcu taşımacılığı Samsun’da yeniden başlayacak, vatandaşlarımız özlemlerine kavuşacaklar. Bu hattın yeniden açılmasıyla her sabah Amasya’dan Samsun’a 05.05 geçe kalkan banliyö treni yeniden hizmete girecek” sözlerini kaydetti.

http://www.habergazetesi.com.tr/haber/639994/samsun-haber-samsunsivas-demiryolunun-yuzde-30u-tamam-

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA