Rüzgar Enerjisi Ön Lisans Ihaleleri

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin üçüncü gününde, Sivas ve Tokat bölgelerinde kilovatsaat başına en düşük teklifi veren iki şirkete toplamda 120 megavatlık kapasite tahsisi yapıldı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakkı Özata'nın komisyon başkanlığını yaptığı ihalede, Sivas bölgesi için teklif veren 21 firmanın teklif dosyaları açılarak incelendi.

Sivas bölgesi için kilovatsaat başına eksi 0,81 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Pelit Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ'ye 80 megavatlık kapasite tahsisi yapıldı. Şirketin burada kuracağı santralin adı PelitRES olacak.

Toplamda 40 megavat kapasite tahsisi yapılacak Tokat bölgesi için de 16 firmanın teklif dosyaları incelendi. Bu firmalar arasından kilovatsaat başına eksi 0,33 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Grgn Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ'ye 40 megavatlık kapasite tahsis edildi. Şirket, bölgede GRGN RES adında bir santral kuracak.

Rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinin üçüncü gününde dört ayrı bölge için toplamda 220 megavatlık kapasite tahsisi gerçekleştiriliyor. Bugün tamamlanacak ihaleler sonucunda toplamda 710 megavatlık kapasite tahsisi yapılmış olacak.

https://www.haberler.com/ruzgar-enerjisi-on-lisans-ihaleleri-9760475-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA