OKA MAYIS AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AMASYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Mayıs ayı toplantısı, 31 Mayıs 2017 tarihinde Samsun Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim ŞAHİN’in başkanlığında, Amasya Valisi Salih IŞIK’ın ev sahipliğinde, Tokat Valisi Cevdet CAN, Çorum Valisi Necmeddin KILIÇ, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa ÇİTTIR, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim KAYA, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, Amasya TSO Başkanı Murat KIRLANGIÇ, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU’nun katılımlarıyla ile Amasya ilinde gerçekleştirildi.

OKA Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılışı konuşmasına yapan, Samsun Valisi İbrahim Şahin şunları ifade etti:

“Amasya, Çorum Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal/ekonomik aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirmek ve bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Kalkınma Ajansının, "2017 yılı Mayıs ayı Yönetim Kurulu" toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Bilindiği üzere, daha önce tamamlanan Samsun Fuar Kongre Merkezi, Çorum Teknoparkı ve Amasya’da Yeşilırmak Şişirme Bendi, Yenilenebilir Enerji ve Turizm Cazibe Alanı Projesinden sonra Tokat’ta 2017 yılında Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenmesi planlanan “Tokat Tarihi Meydan Çarşısının Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi” Projesi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bunlara ilaveten 2017 ve 2018 yılı bütçelerinden desteklenmek üzere yeni güdümlü proje fikirleri üzerine çalışılmaktadır.

Geçtiğimiz ay Niksar’da yaptığımız toplantıda Türkiye’de oldukça yüksek olan buzağı ölümlerinin önce bölgemizde sonra da tüm ülkemizde azaltılmasını hedefleyen Altın Buzağı Can Sütü Güdümlü Projesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Güdümlü Projesi'ni uygulamaya koyma kararı verilmişti. Bugün burada bir başka güdümlü projemiz görüşülecektir. Bu kapsamda, Çorum İl Özel İdaresi liderliğinde Çorum Tarım İl Müdürlüğü, Dodurga Kaymakamlığı, Çorum Belediyesi, Dodurga Belediyesi ortaklığında geliştirilen Çorum ilinin Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi Haline Getirilmesi Güdümlü Projesi hazırlık çalışmaları Yönetim Kurulunda ele alınacaktır. Bu proje ile Çorum ilimizin tıbbi aromatik bitkilere ait fide üretim merkezi haline getirilerek tıbbi aromatik bitkiler ve ilimizde yer alan önemli çeşitlerin fide ve tohum ıslahını sağlamak, tarımsal araştırma çalışmaları ile, TR83 Bölgesinin ekonomik ve tarımsal kalkınma potansiyellerini harekete geçirerek ilimizin kırsal alanda cazibe merkezi haline getirilmesi ile kırsal alanda yoksulluğun azaltılması ve köyden kente göçün önlenmesi amaçlanmaktadır.

Yaklaşık 300 dekar alanda kurulacak olan proje kampüs alanında 5 dekar büyüklüğünde 1 adet Tıbbi Aromatik Fide yetiştirmek için tam otomasyonlu seranın yanında 100 dekarlık Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Üretim Alanı ve 50 dekarlık. Karabuğday Üretim Alanı ile 1000m2’lik Depolama alanı ve 1 adet 3 ton/gün kapasiteli Kurutma Tesisi kurulması planlanmaktadır. Ayrıca, İdari Bina ve Sosyal Tesisler ile 250 Kişilik Toplantı/Eğitim salonu, 3 adet Çiftçi Eğitim Salonu; paketleme ünitesi, satış pazarlama alanı, laboratuvar ile soğuk odadan oluşacak yapım işleri ile proje için gerekli tüm Makine Ekipman Alımları ve Yazılım Sistemlerinin kurulması planlanmaktadır.

Son olarak, bu toplantı vesilesiyle ev sahibimiz Amasya Valimiz ve Belediye Başkanımız ile birlikte Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.  

Açılış konuşmalarının ardından Mayıs ayı yönetim kurulu toplantısı gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi ile devam etti.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA