Samsun'da 'Girişimci Kadınlar' Zirvesi!

Samsun İş Kadınları Derneği'nin (SAMİKAD) düzenlediği 'Teknoloji ve Dünyaya Yürüyen Kadınlar" konulu panel Atakum Sanat Merkezi'nde yapıldı. Açılış konuşmasını yapan SAMİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu, "Teknolojiyle birlikte insan gücü ve zekasına da ihtiyacımız var. Zamanımızı bilinçli bir şekilde kullanabilmek için ise eğitime. Bölgesel kalkınmanın önemi burada ortaya çıkıyor. Biz bölgemizi iyi tanırsak başarımız sürdürülebilir olur. Bizim amacımız meslek edinen kadınlarımıza farkındalığı devam ettirmek, onları üretime ve pazarlamaya yönlendirmektir. Bunun için teknolojiyi iş hayatımıza katmazsak olmaz. Rekabet gücümüzü artırmalıyız" dedi.

Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, konuşmasında, kadın girişimcilerin sayısının artırılmasının önemine dikkat çekti. Yılmaz, şunları söyledi: "Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınımızın kadın girişimcilerimizin sayısını artırmaya yönelik gerek hükümetimizde gerek yerel yönetimlerde giderek artan ilgi ve çaba var. Dünyanın 10 gelişmiş ülkesinden birisi olan Japonya'daki kadın girişimci oranının Amerika'dan bile diğer gelişmiş birçok ülkeden bile daha fazla olduğunu, Türkiye'deki bu oranın Japonya'daki oranın 20-25 kat daha azı olduğunu bir toplantıda bilim insanları söylemişlerdi. Neden acaba kadın girişicimizin sayısını yeteri kadar yapamamışız, neden hanımlarımız ev hanımı olmaya, kamuda devlet memuru veya maaşlı çalışmaya yönelik olan bir çalışma hayatını kendilerine yeterli görmüşler? Neden iş grupları iş organize edip de iş kadını olma yönündeki trendler gelişmemiş? Bunun sosyolojik nedenleri, sosyo kültürel nedenleri ve psikolojik nedenleri muhakkak vardır. Öyle inanıyorum ki araştırıp bulmak lazım ve varsa böyle kısıtlar ve engelleyici bağlılıklarımız bunları kırmak için acaba neler yapılabilir bunun üzerine gitmek lazım. Başka hangi pozitif ayrımcılıklar yapılarak, hangi özel avantajları kadınlara sağlayabiliriz diye de düşünmemiz lazım."

https://www.samsunhaber.tc/samsun-haber/samsun-da-girisimci-kadinlar-zirvesi-h746762.html

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA