Bu Cami Özelligiyle Anadolu'da Tek

Çelebi Mehmet'in oglu II. Murat döneminde insa edilen Tokat Ulu Cami, dogu-bati yönünde iki son cemaat yeri olan Anadolu'daki tek cami olma özelligi ile dikkat çekiyor.

 

5000 yillik bir medeniyete besiklik eden Tokat'ta tarihi camiler arasinda önemli bir yere sahip olan Ulu Cami, Anadolu'daki camiler arasinda tek olma özelligi tasiyor. Çelebi Mehmet'in oglu II. Murat döneminde insa edildigi rivayet edilen Tokat Ulu Cami, Sultan Avci Mehmet zamaninda restore edilmis. 1. Dünya Savasinda asker iskan edilen cami, daha sonra kendi haline terk edilerek harap durumda iken 1950 yilinda Vakiflar Genel Müdürlügünce yapilan restorasyon sonrasinda ibadete açilmis. Tokat'ta orjinalligini en fazla koruyan tarihi eserlerden biri olan Ulu Cami, ahsap üst örtüde yalanci kündekari tekniginde yapilmis ahsap panolar ve yaldiz boyali bezemelerle  dikkat çekiyor. Caminin ilginç özelliklerinden birisi de dogu- bati yönünde iki son cemaat yerleri bulunmasi. Bu özeligiyle Anadolu'da tek olan caminin güney bati kösesinde yer alan kus evi de ecdadin hayvanlara verdigi önemin bir nisanesi olarak yer aliyor.

 

6 yildir caminin Imam Hatipligini yapan Ali Yilmaz, caminin dogu ve bati yönünde iki giris kapisi ve son cemaat yeri bulundugunu kaydetti. Ramazan ayinda kadinlarin kullandigi dogu giris kapisinin diger aylarda kapali oldugunu ifade eden Yilmaz, cuma camisi denilen caminin dis duvarinda yer alan kus evi ile de dikkat çektigini söyledi.

 

Tarihçi Hasan Erdem, Tokat Ulu Cami'nin diger ulu camiler arasinda en önemli ayricaliginin dogu ve bati yönünde iki giris kapisi ve son cemaat yerinin bulunmasi oldugunu ifade ederek, "Türk Islam Kültüründeki Kabe-i Muazzama Kible'ye verilen deger neticesinde cami cemaati çikarken sirti kibleye dönmesin diye camiye giris ve çikislari sag ve sol kanattan vermis. Caminin dogu ve bati yönüne iki son cemaat yeri yapilarak Tokat Ulu Camisi'ni farkli bir mimari görüntüye bürünmesini saglamistir. Ulu Cami'yi diger camilerden ayiran diger bir özellik de ayak ve kemerlerdeki süslemelerin II. Murat döneminden, ahsap tavandaki süslemelerin ise Avci Mehmet döneminden kalan kalem isi süslemelerdir" diye konustu. https://www.haberler.com/bu-cami-ozelligiyle-anadolu-da-tek-10874466-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA