OMV Samsun Elektrik Santralinde 35 Milyon Dolarlik Yenileme

OMV Samsun Elektrik Dogalgaz Kombine Çevrim Santrali'nde kapasite ve verimlilik artisi saglayan planli ana bakim ve yenileme çalismalari için 35 milyon dolarlik yatirim yapildigi bildirildi.

 

Sirketten yapilan yazili açiklamada, 890 megavat kapasiteli santralin geçen yil baslayan bakim çalismalarinin ikinci asamasina mart ayinda geçildigi belirtildi.

 

Bakim çalismasi kapsaminda santralin her iki ünitesinin gaz türbinlerinin ana parçalarinin tamamen yenilendigi ifade edilen açiklamada, sunlar kaydedildi: "Santralin atik isi kazanlari ve jeneratör sargi iyilestirme islemleri gerçeklestirildi ve 1 nolu ünitede buhar türbini performans artisi saglandi. 7/24 vardiyalar halinde yaklasik 500 ilave çalisanin istihdam edildigi, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakim çalismasinda, yüzde 95 yerli is gücü ve mühendislikten yararlaniliyor. Kasim 2017'de tamamlanan ilk bakim asamasi 18 milyon dolara mal oldu. Mart 2018'de baslanan ve toplam iki buçuk ay sürecek olan diger ünitedeki bakim çalismasinin maliyeti ise 17 milyon dolar."

 

Açiklamada görüslerine yer verilen OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen, Türkiye’nin en düsük emisyona sahip ve en verimli santrallerinden biri olan OMV Samsun Elektrik Dogal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ni pazar sartlarina ragmen, teknik olarak her zaman en üst düzeyde tutarak ülke ekonomisi ve arz güvenligine maksimum katki sagladiklarini kaydetti.

 

Bu çalismayla santrale toplam 35 milyon dolar yatirim yapildigini belirten Öztürkmen, "Santral verimini en üst seviyeye çikarmak, kaliteli, güvenli ve sürekli enerji üretimini saglamak, maliyeti azaltmak, ariza ihtimalini en aza indirmek, tesisin emre amadeligini artirmak ve çevre emisyon limit degerleri kapsaminda çalismasini saglamak için planli ana bakimlar sart. Bu bakim süreci elektrik arzimizi etkilemeyecek sekilde planlandi." ifadelerini kullandi.

 

Avrupa ve Avusturya'nin en büyük halka açik enerji sirketlerinden olan OMV'nin 2013'te 600 milyon avro yatirimla Samsun'da faaliyete geçirdigi santral, sirketin Türkiye'deki en büyük yatirimi olarak biliniyor.

 

Türkiye'nin enerji ihtiyacinin yaklasik yüzde 3'ünü karsilayan santralin yilda yaklasik 7 milyar kilovatsaat elektrik üretim kapasitesi bulunuyor. http://www.haberturk.com/istanbul-haberleri/15486047-omv-samsun-elektrik-santralinde-35-milyon-dolarlik-yenileme

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA