Sulama Kanalinin Açilişi Gerçekleşti

Vali Salih Işık, Ilgazi Köyünde tarım arazilerinin sulanması amacıyla yapılan ve faaliyete geçirilen sulama kanalının açılışını gerçekleştirdi.

Programda konuşan Ilgazi Köyü Muhtarı Recep Öztürk, köyün tarım arazilerinin sulanmasına önemli katkı sağlayacak sulama kanalı projesinde desteklerini esirgemeyen başta Vali Işık olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti. Daha sonra konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, sulama kanalının toplam maliyeti ve sulanacak arazi kapasitesi hakkında bilgiler verdi.

Vali Salih Işık ise şunları ifade etti: “Amasya her yönüyle çok güzel bir şehir. Bu şehirde 17 uygarlık yaşamıştır. Bu derece tarihi geçmişe sahip olmasının sebeplerinden bir tanesi de, bereketli ve zengin topraklarıdır. Bu topraklar sayesinde bölgemiz cazibe merkezi olmuştur. Amasya topraklarının %44’ünün tarım alanı olduğunu görüyoruz. Bunun yaklaşık 90 bin hektar alanı sulu tarıma açılmış durumda. Toplam istihdamın %46’sı ekmeğini bu topraktan çıkarıyor. Bunu bildiğimiz için sulu tarıma önem veriyoruz. Amacımız toprağı suyla buluşturmak.

Su medeniyettir, su hayattır. Hayatın başlangıcı su ile olmuştur. Bu toprakları su ile buluşturursak, çiftçimiz verimli tarım yapacak yeteneğe sahiptir. İl Özel İdaresi bütçesinin önemli bir kısmını bu sektöre ayırdık. Bu sene 4 tane sulama göleti programımızda yer almakta. Ayrıca 10 civarında sulama tesisi işimiz var. Suyun gittiği köylerimizde nüfus artık azalmıyor, aksine artmaya başlıyor. Nüfusu bu bölgede tutmak istiyorsak sulu tarımı biran önce çiftçimizin hizmetine sunmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel tesisisin hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkesi kutluyorum.” Konuşmaların ardından dualarla sulama kanalının açılışı Vali Işık ve protokol üyelerince gerçekleştirildi.

http://yesilirmakgazetesi.com/haber/25984/sulama-kanalinin-acilisi-gerceklesti.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA