Çorum Müzesi'ni 2 saatte 2 Bin Kisi Gezdi

"Avrupa Müzeler Gecesi" dolayisiyla ücretsiz olarak gezilebilen ve gece saatlerine kadar açik olan Çorum Müzesi'ni etkinligin ilk 2 saatinde 2 bin kisi ziyaret etti.

 

Kültür ve Turizm Bakanliginca 18 Mayis Müzeler Günü dolayisiyla düzenlenen "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinligi kapsaminda bugün saat 23.00'e kadar ücretsiz gezilebilecek 39 müzeden biri olan Çorum Müzesi, ziyaretçi akinina ugradi. Gündüz çalistiklari için müzeye gelemeyen vatandaslar için iyi bir firsat olan "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinligi kapsaminda çok sayida vatandas, ailesiyle Çorum Müzesi'ni gezerek, müzede sergilenen yaklasik 8 bin yillik tarihi eserleri inceledi.

 

Etkinlik çerçevesinde müze bahçesinde Halk Egitim Merkezi Kadinlar Baglama Grubu da halk müzigi konseri verdi.

 

Il Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, gazetecilere yaptigi açiklamada, etkinligin verimli geçtigini ve ilk 2 saatte müzenin 2 bin kisi tarafindan ziyaret edildigini söyledi. Çorum Müzesi'nin, 2010'da Avrupa Yilin Müzesi Yarismasi'na katilarak Türkiye'yi temsil ettigini hatirlatan Arslan, müzenin Türkiye'deki müzeleri arasinda prestij anlaminda ilk 10 arasinda yer aldigini ifade etti. Arslan, müzede 8 bin yillik eserlerin sergilendigini, "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinligiyle daha fazla vatandasin Çorum Müzesi'nden istifade etme sansi buldugunu aktardi. Çorum'daki müzelerde 6 bin civarinda eserin sergilendigini dile getiren Arslan, "Müzelerimizde 34 bin civarinda eser de depolarimizda muhafaza altindadir. Zaman zaman teshire çikartilan bu tarihi miras ziyaretçilerimizin begenisine sunulmaktadir." dedi.

Arslan, Türkiye'de kültür turizminin yeniden sahlanmaya basladiginin altini çizerek, bu tür etkinliklerle vatandaslarin müzelere ilgisini artirmayi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Çorum Müzesi'ne esi ve iki çocuguyla gelen Adem Atasever de ögretmen oldugunu ve gündüz çalistigi için daha önce müzeye gelme firsati bulamadigini söyledi.

 

"Avrupa Müzeler Gecesi" kapsaminda Çorum Müzesi'nin gece açik oldugunu ögrenince ailesiyle geldiklerini söyleyen Atasever, "Çorum Müzesi'nden gerçekten çok etkilendik. Binlerce yillik Hitit Medeniyeti'nden kalma eserleri inceleme firsati bulduk. Müzenin gece açik olmasi çok güzel oldu. Biz çalisanlar için iyi bir firsat." ifadelerini kullandi.

 

Esi ve kiziyla müzeye gelen Tuba Ibis de daha önce gezdigi Çorum Müzesi'ni gece gezme firsati buldugu için mutlu oldugunu, tarihe ilgi duyan herkesin burayi gezmesi gerektigine inandigini kaydetti. http://www.haberturk.com/corum-haberleri/15460647-corum-muzesini-2-saatte-2-bin-kisi-gezdi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA