“Yesilirmak Çocuklari Dogada Bilimle Bulusuyor 2014" Projesi

TÜBITAK Bilim ve Toplum 4004 Doga Egitimi ve Bilim Okullari programlari çerçevesinde ikinci kez desteklen "Yesilirmak Çocuklari Dogada Bilimle Bulusuyor 2014" adli proje tamamlandi.

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Kiliç'in yürütücülügünde, 16-22 Haziran tarihlerinde uygulanan proje kapsaminda ilkögretim düzeyinde basarili 30 ögrenci hedef kitlesi olarak seçildi.

Doç. Dr. Kiliç, yaptigi açiklamada, dogal güzellikleri ve biyo çesitliligiyle göze çarpan Amasya'yi projede dogal bir laboratuvar olarak kabul ettiklerini belirtti.

Doga ve bilim odakli hazirlanan projenin amacinin ögrencilerin dogal ortamda, dogal dünyayi ögrenerek anlamalari için uygun ortamlari olusturmak oldugunu ifade eden Kiliç, sunlari kaydetti:

"Çevreye karsi duyarli, çevreyi ve dogayi koruyan bireylerin yetismesine imkan saglamak istiyoruz. Bunlarin yani sira bilim ve teknoloji okur yazarligini gelistirerek çocuklarin doga, bilim ve teknoloji arasindaki iliskileri kavramalarini amaçliyoruz. Çocuklarimizin bilimsel problem çözebilen ve bilimsel düsünme becerilerine sahip, bilimsel bilgileri günlük hayata dahil edebilen bireyler haline gelmelerine yardimci olmaktayiz. Özellikle farkli kurumlarda egitim gören ögrencilerin kaynasmasi, birbirini anlamasi, empati kurabilmesi ve bu iliskilerini uzun vadede sürdürebilmesini de hedefliyoruz."

Amasya Üniversitesi, Ondokuz Mayis Üniversitesi, Ordu Üniversitesi ve Milli Egitim Bakanligi'ndan toplam 27 ögretim üyesi ve ögretmen tarafindan yürütülen projede ögrencilere fizik, kimya, biyoloji, matematik, sanat ve diger alanlarda disiplinler arasi etkilesimler içeren etkinlikler yer aldi.

http://www.haberler.com/yesilirmak-cocuklari-dogada-bilimle-bulusuyor-2014-6184516-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA